بزرگترين مركز عمليات نگهداري و تعميرات شبكه فشار متوسط جنوب كشور در اهواز افتتاح شد

براي اولين بار در كشور بزرگترين مركز عمليات نگهداري و تعميرات شبكه برق فشار متوسط جنوب ايران، با اعتباري بالغ بر 148ميليارد ريال با حضور دكتر شريعتي استاندار خوزستان در كلانشهر اهواز افتتاح و به بهره برداري رسيد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق اهواز، غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان دراين مراسم بيان داشت: پس از بحران سال 95 در شبكه برق اين كلانشهر اقدامات خوب و زحمات زيادي در صنعت برق خوزستان كشيده شده است كه در نتيجه آن در شرايط آلايندگي 9هزار و نهصد و نود ميكروگرم، شبكه برق اهواز پايدار ماند كه شايسته تقدير است.

وي در ادامه افزود: زماني كه برق در اين استان جريان پيدا كرد استانهاي بسياري از نعمت برق محروم بودند وصنعت برق خوزستان پيشروترين صنعت كشور بوده است و همچنين صنعت نفت كه با چاه مسجدسليمان فعال شد نيروگاه تمبي برق شهرو مجموعه صنعت منطقه را تامين كرد.

شريعتي با به اشاره به عقب ماندگي خوزستان نسبت به ديگرمناطق بيان داشت: در گذشته استان داراي گروه هاي تعمير و نگهداري خطوط گرم بود وسايرمناطق اين گروه ها را نداشتند ولي بتدريج نسبت به اين گروه عملياتي تامين انرژي بي توجهي شد و شرايط پيش آمده و به ويژه جنگ تحميلي، افزايش هزينه هاي زندگي، توسعه استان هاي ديگر و افزايش سختي هاي خوزستان در نهايت رغبت سرمايه گذاري در اين استان كمتر شد.

وي جنگ را عامل مهم عقب ماندگي خوزستان دانسته و در ادامه افزود: بسياري از زيرساخت ها در زمان جنگ تخريب شدو به جايي رسيديم كه خوزستان با وجود اينكه 30 سال قبل تنها استان داراي خط گرم بود فاقد اين گروه شد و ديگر مناطق در حال توسعه و رشد بودند بطوريكه زمان وقوع بحران، مشهد يك هزار واصفهان يك هزار و 400 كليد گازي داشتند و در اهواز فقط 75 كليد گازي وجود داشت كه تعدادي از آنها نيز كار نمي كرد.

غلامرضا شريعتي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: خوزستان بيشترين مصرف برق كشور بعد از تهران را داردو با توجه به رشد مصرف انرژي پيش بيني مي شود كه در سال جاري مصرف برق در تهران 9 هزار و 200 و خوزستان هشت هزار و 600 مگاوات باشد.

وي تلاش مجموعه صنعت برق را ارزشمند دانسته و گفت: زحمات پشت صحنه براي تامين برق درديد مردم نيست ولي خروجي كارشما تلاشگران اين عرصه در مواقع بحران به كمك مردم آمده و سرمايه گذاران نيز براي ورود به استان ترغيب مي شوند.

استاندار خوزستان در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به نتيجه بخش بودن اقدامات انجام شده در برق اهواز بيان داشت: در 8 بهمن 95 با آلودگي 10هزار ميكروگرم اين مشكل رخ مي دهد و در آذر 96 با آلودگي 9 هزار و 990 كمترين قطعي برق رخ داد و اين نتيجه همين زحمات زيرساختي است كه در اين مدت انجام شده و البته اول راه هستيم.

شريعتي با گلايه از ميزان قطعي برق مشتركان خوزستان نسبت به ديگر مناطق بيان داشت: در حال حاضرقطعي برق به ازاي هر مشترك در سال يك هزار دقيقه و در خراسان تنها 72 دقيقه است ولي با وجود تلاش هاي خوبي كه در صنعت برق انجام مي شود اين مقدار خاموشي لايق خوزستان نيست وبايد شاهدكاهش قابل توجه آن باشيم.

وي با اشاره به اهتمام دولت براي بهبود شرايط استان گفت: رئيس جمهور محترم ودولت در كنار خوزستان هستند و براي بهبود شرايط اهتمام ويژه اي دارند و با وجود مضيقه هاي مالي، بيشترين اعتبارات اختصاص داده شده است وبا مصوبه اي كه از هيئت دولت گرفتيم مقرر شد تا 14 پست GIS در استان خوزستان تأسيس شود.

دكترغلامرضا شريعتي درپايان سخنان خود گفت: در مدت پس از بحران، مديريت و مجموعه برق اهواز زحمات زيادي براي بهبود وضعيت شبكه كشيده اند و مديرعامل اين شركت براي پايان سال جاري نصب 700 كليد را وعده داده كه از خبرنگاران محترم تقاضا مي كنم اين وعده را پيگيري كنند ولي تاكيد دارم بايد ظرف دوسال آينده يك هزار و 800 كليد نصب شود.

در ادامه اين مراسم مهندس سعيدآقائي معاونت بهره برداري و ديسپاچينگ شركت توزيع نيروي برق اهواز گفت: نتيجه ماهها تلاش و برنامه ريزي جهت افتتاح مركز نگهداري و تعميرخط گرم، حاصل حمايت همه جانبه استاندار و عزم و اراده جدي مجموعه صنعت برق براي پايداري شبكه است كه بدست مديران، مهندسان و كارگران گمنام و زحمتكش برق اهواز به مرحله اجرا رسيد.

وي در ادامه افزود: بعد از بحران سال 95 كه بدليل تغيير اقليم و گرد و خاك با منشاء داخلي خسارات زيادي به شبكه برق وارد كرد، از ابتداي سال 96 تاكنون تلاشهاي زيادي براي جلوگيري از حوادث مشابه صورت گرفت كه امور نگهداري و تعميرات شبكه فشار متوسط در همين راستا به بهره برداري رسيد.

آقائي در ادامه افزود: براي افتتاح مركز نت غرب اهواز اقدامات زيادي از جمله آموزش سيمبانان مجرب با هزينه 4ميليارد ريال ، تهيه 5 دستگاه بالابر عايق بوم، 8 دستگاه بالابرمعمولي، 9دستگاه ماشين مقره شوي وخريدتجهيزات نوين با اعتباري بالغ بر 148ميليارد ريال صورت گرفته است و هم اكنون مركر نگهداري و تعميرات شرق اهواز نيز در حال احداث است و تلاش داريم تا با استفاده از عمليات خط گرم مدت زمان خاموشي را به حداقل رسانده و زمينه آسايش مردم و رونق كسب و كار را دراين شهر فراهم كنيم.

کد خبر : 85686
تاریخ : جمعه ، ٢١ اردیبهشت ١٣٩٧ ١٠:٣٧
تعداد بازديد : ٥٦٦