باحضور وزير نيرو صورت گرفت

بهره برداري از 10 پروژه صنعت برق خراسان با هزينه 157 ميليارد تومان

با حضور دكتر اردكانيان وزير نيرو 10 پروژه صنعت برق خراسان با هزينه 157 ميليارد تومان به بهر ه برداري رسيد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت برق منطقه اي خراسان، در مراسم بهره برداري از اين پروژه ها كه مهندس رشيديان استاندارخراسان رضوي، حجه الاسلام و المسلمين پژمان فر نماينده مردم مشهد و كلات، دكتر نگهبان سلامي نماينده مردم خواف ورشتخوار و دكتر مقصودي نماينده مردم سبزوار در مجلس شوراي اسلامي، مهندس كردي مديرعامل شركت توانير، مهندس متولي زاده مديرعامل شركت برق منطقه اي خراسان و جمعي از مديران صنعت آب و برق استان حضور داشتند، دكتر اردكانيان وزير نيرو در سخناني با تقدير از خدمات شركت برق منطقه اي خراسان اظهار داشت: اين شركت جزو قديمي ترين و باتجربه ترين شركت ها و داراي ذخيره ارزشمند مديريتي است به طوريكه مديران ارشد صنعت برق كشور در دوره هاي متوالي توفيق خدمت در اين شركت را داشته اند.

دكتر اردكانيان خاطرنشان ساخت: در سال جاري با توجه به كمبود بارش ها و كاهش قابل ملاحظه منابع آب و باتوجه به رشد روز افزون مصرف برق، با كاهش ظرفيت توليد برق نيز مواجه خواهيم بود كه با همت و تلاش مديران ضمن ارتباط تنگاتنگ با مصرف كنندگان در بخش هاي خانگي، صنعتي و كشاورزي و با اقدامات فرهنگ سازي مديريت مصرف برق مي توانيم سربلندتر از گذشته در پاسخگويي به نياز انرژي، تابستان سال جاري را پشت سر بگذاريم.

وي همچنين به نام گذاري سال جاري به عنوان سال حمايت از كالاهاي ايراني اشاره كرد و اظهار داشت: نقش بارز صنعت برق در تحقق شعار سال جاري و در حمايت از كالاهاي ايراني حائز اهميت و تعيين كننده است و توليد برق مطمئن و پايدار ضمن تامين آسايش و رفاه مردم جامعه مي تواند تضمين استمرار توليد و عرضه كالاهاي با كيفيت ايراني باشد.

وزير نيرو در ادامه تصريح كرد: در بخش مديريت مصرف برق وتقاضا با وضعيت مطلوب فاصله قابل ملاحظه اي وجود دارد و باتوجه به رشد مصرف برق و تقاضا در دهه هاي اخير، لازم است تا متناسب با توسعه در بخش هاي ديگر اين صنعت، در زمينه فرهنگ سازي اقداماتي صورت گيرد.

دكتر اردكانيان افزود: فرهنگ سازي و مديريت مصرف برق و تقاضا مربوط به حوزه علوم اجتماعي است و بايد از كارشناسان، متخصصان و شركت هاي دانش بنيان در اين زمينه استفاده كرد.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر مصرف برق 5 تا 7 درصد در پيك بار رشد داشته ، تصريح كرد: اين ميزان مصرف اگر در راستاي توليد نباشد، قابل قبول نيست.

وي به وجود نيروهاي متخصص در دانشگاه ها و استفاده از آنان در صنعت برق اشاره كرد و اظهار داشت: باتوجه به رشد مصرف برق دركشور و تقاضا، استفاده از ظرفيت نيروهاي متخصص در زمينه فرهنگ سازي مديريت مصرف برق در اين صنعت مي تواند براي ساير دستگاه هاي اجرايي به عنوان الگو مطرح باشد.

وي چالش پيش روي صنعت برق را كمبود منابع مالي دانست و ابراز اميدواري كرد: كه باتوجه به همكاري مجلس و سازمان برنامه و بودجه وپيش بيني هاي مالي صورت گرفته در بودجه سال جاري، منابع مالي خوبي براي پروژهاي صنعت برق فراهم شود، تسهيل و گشايش در استمرار فعاليت سازندگان و پيمانكاران صنعت برق فراهم شود و ارتباط با كشورهاي همسايه توسعه يابد كه اقدامات فعالانه و جدي در اين زمينه از اهميت برخوردار است.

وي همچنين افزود: باتوجه به تجربه قابل ملاحظه شركت برق منطقه اي خراسان و در سايه حمايت، همدلي و همكاري بين مديران ومسئولان در اين استان و به بركت وجود حضرت امام رضا (ع) اميد است تا ضمن تدابير و فعاليت هاي تازه سخت افزاري و نرم افزاري و با استفاده از شيوه هاي موثر وبهينه استفاده از منابع زيست محيطي بويژه منابع انرژي ، زندگي مطمئن تر توام با رفاه وآسايش نسل حاضر و نسل آينده فراهم شود و با سعي وتلاش و توجه به كاهش مستمر هزينه هاي تمام شده انرژي وتنوع بخشي به استفاده از منابع انرژي به ويژه انرژي هاي تجديدپذير، توفيقات روز افزون را دراين زمينه شاهد باشيم.

در ابتداي اين مراسم مديرعامل شركت برق منطقه اي خراسان اظهار داشت: افتخارصنعت برق خراسان اين است كه مردم ايران در118 سال قبل براي اولين بار با روشنايي برق در حرم مطهر امام رضا (ع) آشنا شدند و امروزه در حاليكه حدود 20 درصد جمعيت دنيا از نعمت برق محروم هستند، در استان خراسان هيچ روستاي بدون برق وجود ندارد.

وي خاطرنشان ساخت: شركت برق منطقه اي خراسان سه استان خراسان رضوي، شمالي و جنوبي را تحت پوشش دارد و از طريق چهارخط 400 كيلو ولت با شبكه سراسري ارتباط دارد و همچنين با كشور تركمنستان ارتباط دارد و تامين بخشي از برق ولايت هرات كشور افغانستان را برعهده دارد.

مهندس متولي زاده در خصوص شاخص هاي مهم و كليدي صنعت برق خراسان اظهار داشت: تلفات شبكه برق حدود 8 درصد و ميزان خاموشي ناشي از حوادث سه دهم دقيقه است كه از متوسط كشور بسيار پايين تر است.

وي افزود: اين آمار بدين معنا است كه برق توليدي در استان خراسان با هزينه كمتر براي دولت توليد و با كيفيت بهتر در اختيار مشتركان قرار مي گيرد.

مديرعامل شركت برق منطقه اي خراسان در ادامه به شعار سال جاري اشاره كرد و اظهار داشت: بيش از 95 درصد از تجهيزات بكار رفته در پروژه هايي كه امروز افتتاح مي شوند، توليد داخل است.

وي ضمن اشاره به پايداري شبكه برق خراسان، تصريح كرد: بسيار از طرح هاي شركت برق منطقه اي خراسان به عنوان الگو در كشور مطرح شده است و با اقدامات صورت گرفته، ضمن حفظ كيفيت، پروژه هاي اين شركت حدود 20 درصد ارزان تر نسبت به متوسط كشور اجرا مي شود.

وي در پايان به طراحي نرم افزارهاي بومي در صنعت برق خراسان اشاره كرد و خاطرنشان ساخت: با همكاري دانشگاه هاوشركت هاي دانش بنيان، در زمينه نرم افزارها در صنعت برق، دستاوردهاي خوبي داشته ايم كه در اين زمينه دو نرم افزار طراحي وتهيه شده است.

شايان ذكر است 10 پروژه صنعت برق خراسان شامل: توسعه پست 400 كيلوولت تربت جام ، خط 400 كيلوولت تربت جام به شادمهر، احداث پست 132 كيلوولت كيبر كوه، افزايش ظرفيت پست 132 كيلوولت صنعت، درگز، فارمد،كوهسنگي،احداث پست دوم 132 كيلوولت سرخس و احداث ديسپاچينگ هاي پشتيبان مشهد وRDC سبزوار از جمله پروژه هايي است كه با اعتبار 157 ميليارد تومان توسط وزير نيرو به بهره برداري رسيد.

تامين برق متقاضيان صنعتي، كشاورزي و روستايي، امكان افزايش صادرات برق به افغانستان، اصلاح ولتاژ شبكه، كاهش تلفات شبكه، افزايش قابليت اطمينان شبكه، افزايش پايداري شبكه برق از اهداف اجراي اين پروژه ها است.

کد خبر : 85472
تاریخ : یکشنبه ، ٢٦ فروردین ١٣٩٧ ١٥:٥٧
تعداد بازديد : ١٠٣٦
فرستنده خبر : سيدكاظم حائري