پيشگيري حوادث ناشي از برق گرفتگي ضروري است

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري و مديركل دفتر فني امور عمراني گفت: پيشگيري حوادث ناشي از برق گرفتگي ضروري است.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي توزيع مركزي، دكترمهدي زنديه وكيلي در جلسه بررسي تفاهمنامه ايمني شبكه توزيع برق و دستگاه هاي اجرايي و صنوف استان مركزي گفت: به هنگام بروز سوانح ناشي از برق گرفتگي، افرادي كه در محل حضور دارند ، از روي حس نوع دوستي سعي مي كنند كه به فرد مصدوم كمك كنند و اين موضوع بدون آموزشهاي قبلي موجب افزايش مصدومان مي شود.

وي ارتقاي فرهنگ عمومي از طريق آموزش براي پيشگيري از سوانح ناشي از برق گرفتگي را بسيار موثر دانست و افزود: براي بهبود شرايط ايمني بايستي به امر آموزش در يكي از مقاطع تحصيلي توجه شود و در اين رابطه بايستي ضمن هماهنگي شركت توزيع برق با آموزش و پروش استان اقدام شود.

دكتر زنديه وكيلي اضافه كرد: برگزاري دورهاي آموزشي براي نيروهاي كار توسط اداره كل فني و حرفه اي استان و همچنين آموزش همگاني از طريق رسانه هاي ارتباط جمعي به ويژه صدا و سيما و فضاي مجازي مورد پيگيري قرار گيرد.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري مركزي تشكيل كارگروه ايمني و بهداشت حرفه اي (Hse) ذيل شوراي فني استان براي استقرار ايمني در ساخت و سازها و پيگيري امور از طريق شوراي مذكور را ضروري دانست و گفت: طي مكاتبه اي از طريق حوزه عمراني استانداري، به كليه شهرداري ها و دهياري هاي استان نيز ابلاغ خواهيم كرد كه به هنگام صدور پروانه ساخت، موضوع ايمني در بحث استفاده از شبكه برق را مورد دقت بيشتري قرار دهند و كليه الزامات ايمني را طي بروشوري به همراه پروانه ساخت به متقاضيان ابلاغ كنند.

دكتر زنديه وكيلي بابيان اينكه استان مركزي پايتخت صنعت ايران است، افزود: حوادث ناشي از برق گرفتگي در واحدهاي صنعتي نسبت به ساير بخشها كمتر است كه اين موضوع گوياي تاثير نقش آموزش در ارتقاي ايمني است لذا براي ارتقاي فرهنگ سلامت در استفاده از شبكه برق منوط به يك تلاش گسترده در بحث آموزش همگاني است و از جمله آموزش صنوف استان مي باست با همكاري اداره كل صنعت، معدن و تجارت و شركت توزيع برق استان با حمايت استانداري مركزي انجام شود.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان مركزي هم در اين جلسه بابيان اينكه بيشترين حوادث برق مربوط به پيمانكاران و ساختمان سازان است افزود: عليرغم عدم مسئوليت هاي حقوقي، اين شركت دوره هاي آموزشي در حوزه هاي مختلف به كارگران و فعالان در اين حوزه را به لحاظ مسئوليت اجتماعي شركت برگزار مي كند.

مهندس اله داد افزود: حوادث شهروندي در اثر ورود غيرقانوني به شبكه هاي توزيع برق شامل انجام عمليات ساختماني،ورود بالابرهاي ساختماني و كارگاهي به حوزه حريم شبكه ،نصب تابلو روي تير برق و پرچم زيرشبكه برق،عبور بارترافيكي انجام مي پذيرد كه از عمده موارد آسيب ديدگي شهروندان است.

"مهندس تكلو"نماينده انجمن HSE استان و شهرداري نيز در اين جلسه گفت: رتبه اول حوادث در ايران در حيطه ساختمان رخ مي دهد و استان مركزي جزء چند استان اول اين حوادث است.

"عليرضا مداح موحدي"، معاون روابط كار اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان مركزي هم در اين جلسه گفت: در سال گذشته از 45مورد حادثه فوتي در استان مركزي 22مورد در كارگاه هاي ساختماني كه شامل سقوط از ارتفاع و اشياء بوده، به وقوع پيوسته است.

وي بابيان اينكه پيمانكاران كه بخش عمده اي از ساخت و سازها را انجام مي دهند بايد آموزش كافي را در خصوص نكات ايمني برق و ساير موارد را ببينند، افزود: درسال گذشته پيمانكاران 13600 نفر ساعت دوره آموزش را گذرانده اند.

"مهندس گازراني"،رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان مركزي نيز از پيشرو بودن استان مركزي در زمينه ارائه خدمات مشترك با دستگاه هاي خدمات رسان خبر داد و گفت: مهندسان ناظر اين سازمان با اجراي دقيق قانون و رعايت نكات ايمني در ساختمانها از جان و مال شهروندان حفاظت مي كنند.

کد خبر : 85453
تاریخ : پنج شنبه ، ٢٣ فروردین ١٣٩٧ ١١:٣٣
تعداد بازديد : ٦٩٠
فرستنده خبر : مريم آجرلي