انعقاد تفاهم نامه راه اندازي مركز تحقيقات انرژي تجديد پذير در استان مركزي

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي برق باختر، مهندس فرهاد شبيهي مديرعامل اين شركت بيان داشت: هدف از انعقاد اين تفاهم نامه ايجاد بستر مناسب براي ارتباط متخصصان انرژي تجديدپذير در استان مركزي، توسعه فرهنگ استفاده از انرژيهاي تجديد پذير، تجميع تخصص هاي مرتبط با حوزه هاي مختلف، حمايت و جهت دهي فعاليتهاي دانش بنيان در اين حوزه و تبيين و ترويج سياست هاي كلان بالا دستي كشور در زمينه توسعه انرژي هاي تجديد پذير در سطح استان مركزي است.

مهندس شبيهي افزود: براي نيل به اهداف برنامه ششم توسعه و ايجاد توسعه پايدار در كشور نياز مبرم به استفاده از ظرفيتهاي دانشگاهي داريم چرا كه صنايع دانش بنيان قطعا در تمامي زمينه ها موفق تر عمل خواهند كرد و هرگاه صنعتي از كشور در حوزه هاي بين الملل موفق بوده به دليل توجه و بكارگيري از ظرفيتهاي دانشگاهي در آن حوزه بوده است.

مهندس شبيهي با تاكيد بر اين موضوع كه با بهره گيري از علم وفناوري و پژوهش مي توان رشد متوازن در ابعاد مختلف را شاهد باشيم بيان داشت: نقش آفريني دانشگاه ها در حوزه صنعت براي رسيدن به اهداف توسعه اقتصادي الزاميست.

مديرعامل برق منطقه اي باختر اظهار داشت: صنعت برق و دانشگاه با حمايت هاي مسئولان استان و صنعت برق قدمهاي بلندي در استفاده از دانش روز در مسير حركت به سمت توسعه انرژي هاي تجديد پذير برداشته اند و انعقاد تفاهم نامه ايجاد مركز تحقيقات انرژيهاي تجديد پذير يكي از اين موارد است.

وي افزود: براساس آمارهاي وزارت نيرو، ظرفيت كنوني نصب شده نيروگاهي كشور در بخش انرژي هاي تجديدپذير فقط يك درصد سبد انرژي كشور است با توجه به رويكرد دولت در استفاده از انرژيهاي نو و تجديد پذيرها و در راستاي ارتقاء حفظ محيط زيست در لايحه برنامه پنجساله ششم توسعه كشور ساخت 26 هزار مگاوات نيروگاه جديد برنامه ريزي شده است كه سهم تجديدپذيرها در اين برنامه به پنج هزار مگاوات خواهد رسيد كه با ساخت نيروگاه هاي تجديدپذيربادي و فوتوولتائيك(خورشيدي) تامين خواهد شد.

مهندس شبيهي اضافه كرد: در اين راستا برق باختر با وارد مدار كردن 23 مگاوات انرژي تجديد پذير در حال حاضر رتبه اول كشور را از لحاظ توليد انرژي الكتريكي ازطريق انرژي خورشيدي دارا است كه اين مهم با تكيه بر دانش و در راستاي حفظ سرمايه ها و منابع كشور صورت پذيرفته و با توجه به پتانسيل مناسب استان مركزي در حوزه تجديد پذيرها و انرژيهاي نو اقداماتي از قبيل، صدور موافقتنامه اصولي به ميزان 339 مگا وات در حوزه تجديد پذيرها و انرژيهاي نو، عملياتي شدن ظرفيت 184 مگاواتي تجديد پذيرها در استان مركزي، پتانسيل سنجي 679مگا وات ظرفيت براي واگذاري در سطح استان در حوزه تجديد پذيرها،استفاده از پتانسيل علمي و دانشگاهي استان نموده است.انعقاد تفاهم نامه ايجاد مركز تحقيقاتي تجديد پذيرها و انرژيهاي نو در استان با همكاري دانشگاه اراك و انعقاد قرارداد تحقيقاتي طراحي و ساخت ژنراتور آهنرباي دائم بدون جاروبك شار محوري 30 كيلو واتي براي استفاده در توربين بادي بدون گيربكس را مي توان در راستاي استفاده از پتانسيل علل دانشگاه در حوزه تجديد پذيرها و انرژي هاي نو دانست.

وي در ادامه به 7 پروژه تحقيقاتي مهم برق باختر كه در كشور با همكاري دانشگاههاي اراك، شريف، شهيد بهشتي، امير كبير، شهيد چمران اهواز، علم و صنعت و ساير دانشگاهها در حال انجام است اشاره كرد و افزود: اميد است با يك تعامل دو سويه و مناسب بين صنعت و دانشگاه از توليد علم صرف به سمت توليد تكنولوژي كه از نيازهاي اصلي كشور است حركت كنيم.

اين گزارش مي افزايد قبل از مراسم انعقاد تفاهم نامه، مهندس آقازاده استاندار محترم مركزي ضمن تبريك هفته پژوهش و فناوري بيان داشت: فعاليت هاي پژوهشي و تحقيقاتي از شاخص هاي اصلي توسعه و پيشرفت كشورها است كه چراغ علم و دانايي را در جامعه روشن نگه ميدارد و امروز در كشورهاي توسعه يافته كه در حفظ و توسعه قدرت در رقابت هستند گسترش علم و فناوري نقش محوري دارد.

استاندار مركزي بيان داشت: موفقيت و توسعه پژوهش در هر جامعه اي نيازمند گسترش رويكرد و نگاه مثبت و همدلي همه جانبه دستگاهها و مسئولين ملي و استاني به تحقيق و پژوهش است تا بستر لازم و مناسب جهت ظهور و بروز خلاقيت ها و افزايش كمي و كيفي فعاليتهاي جامعه فراهم شود.

مهندس آقا زاده اظهار داشت: انجام پژوهش در همه دنيا مورد توجه بوده و رويكرد پژوهشها از منظر اقتصادي، امنيتي و فرهنگي از اهميت بالايي برخوردار است.

وي افزود: در قانون اساسي هم به مسأله پژوهش و خلاقيت اشاره شده است و بر اساس قانون اساسي دولت مي بايست تسهيلات افزايش سطح معلومات عمومي و زمينه هاي تحقيق و پژوهش را تامين كند.

استاندار مركزي ضمن اشاره به اين موضوع كه ايران در زمينه هاي نانو، فناوري انرژي و رشته هاي مرتبط با آن داراي رتبه هاي 1 تا 10 در كانون هاي علمي جهان است و استفاده از اين جايگاه ها در توسعه كشور امري ضروري است بيان داشت: اين هفته فرصت مناسبي است براي تعامل بين پژوهشگران و صنايع تا بتوانند آخرين يافته هاي خود را به اشتراك گذاشته تا راه هاي بهينه براي برون رفت از ركود اقتصادي در استان را به جريان بياندازند.

وي ضمن تاكيد بر اين نكته كه دانشگاهها علاوه بر آموزش و پژوهش مي بايست افرادي را تربيت كنند كه پژوهشگر و فناور باشند افزود:استان مركزي با 76 واحد دانشگاهي و بيش از 85 هزار دانشجو يكي از قطب هاي علمي در كشور است كه بايستي به اين موضوع به عنوان يك فرصت نگاه كرد.

استاندار مركزي در پايان ارتباط موثر و عملياتي دانشگاهها با صنايع و واحدهاي توليدي و كمك به افزايش بهره وري واحدهاي صنعتي را خواستار شد و افزود: استان مركزي يك استان صنعتي است و مي تواند بخش عمده اي از فناوري هاي نو را در خود تجربه كند و در حوزه اقتصادي بكار گيرد. لذا با توجه به وجود ظرفيت ها و پتانسيل موجود دانشگاه هاي استان مركزي انتظار ميرود با افزايش سطح ارتباط صنعت با دانشگاه شاهد حل معضلات و رونق اقتصادي باشيم.

کد خبر : 84393
تاریخ : دو شنبه ، ١٣ آذر ١٣٩٦ ١٦:٥١