به مناسبت هفته پژوهش

سمينار طراحي و ساخت سلول هاي خورشيدي بهينه با استفاده از فناوري سيليكون آمورف برگزار شد

به مناسبت هفته پژوهش سمينار طراحي و ساخت سلول هاي خورشيدي بهينه با استفاده از فناوري سيليكون آمورف با همكاري شركت برق منطقه اي استان خوزستان و معاونت پژوهشي و فناوري دانشگاه شهيد چمران با حضور مديرعامل وسايرمديران اين شركت و نيزپژوهشگران علاقه مند در سالن اجتماعات نمايشگاه هاي بين المللي اهواز برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت سهامي برق منطقه اي خوزستان، نبي اله كوثريان مجري طرح تحقيقاتي فناوري ساخت سلول هاي خورشيدي در اين سمينار گفت: سلول هاي خورشيدي فتوولتاييك كه انرژي نوري را به طور مستقيم به انرژي الكتريكي تبديل مي كنند، جايگزيني آِينده دار براي توليد انرژي هستند.

عضو هيئت علمي دانشگاه چمران اهواز قابل دسترس بودن ابزار و امكانات اين روش در كشور را يكي از دلايل انتخاب اين نوع فناوري دانست و افزود: از مزاياي مهم سلول هاي خورشيدي كه سبب شده توجه بسياري از پژوهشگران و سياستگذاران به اين زمينه جلب شود را مي توان قابليت جايگزيني با انرژي فسيلي، امكان استفاده در مناطق دور افتاده، كاهش توليد گازهاي گلخانه اي، كاهش دي اكسيد كربن و باران اسيدي نام برد.

وي ادامه داد: ساخت آنها به روي زمينه هاي بسيار ارزان و انعطاف پذير مانند شيشه و پلاستيك كه در دماي بالا عملكرد بهتري نسبت به سيليكون هاي كريستالي دارند، بالا بردن راندمان آنها در دماهاي بالا و سازگار با محيط بويژه در مناطق گرمسيري و وجود ابزارهاي لازم آن در كشور جهت بومي سازي و امكان ساخت آن در ابعاد بزرگ از مزاياي ديگر اين نوع سلول ها هستند.

كوثريان اضافه كرد: مطالعات انجام اين پروژه در ايران همسطح با مطالعات جهاني است و از نظر فناوري و دانش كار در سطح مناسبي قرار دارد كه تنها براي رسيدن به توليد انبوه نيازمند برطرف شدن كمبودهاي جانبي از جمله محدوديت در ابزار و دستگاهها و سيستم متناسب با نياز اين صنعت است كه توجه بيشتري طلب مي كند.

گفتني است، اين پروژه ارزشمند، حاصل چندين سال تلاش بي وقفه است كه در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به ثبت رسيده و داراي كد ملي است، اين طرح با حمايت هاي مادي و معنوي شركت برق منطقه اي خوزستان و تجهيز آزمايشگاه تحقيقاتي سلول هاي خورشيدي در دانشگاه شهيد چمران اهواز به سرانجام رسيده است.

کد خبر : 84360
تاریخ : شنبه ، ١١ آذر ١٣٩٦ ٢٠:٣٨
تعداد بازديد : ١٢٨٢