براي اولين بار راه اندازي كولرگازي خورشيدي در حوزه فعاليت شركت توزيع نيروي برق جنوب استان كرمان

سه دستگاه كولرگازي خورشيدي و لامپ ال اي دي در مساجد شهرستان هاي قلعه گنج، جيرفت و بم نصب شد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق جنوب استان كرمان، مجتبي ثمره مدير دفتر مديريت مصرف اين شركت به ارائه گزارشي در خصوص كولرهاي گازي خورشيدي و نصب آن در حوزه كاري شركت برق جنوب استان كرمان پرداخت.

مجتبي ثمره با اشاره به استفاده بالاي كولر در جامعه امروزي بيان كرد: موقعيت جغرافيايي ايران و آب و هواي گرم كشور ما كولر را در رده وسايل ضروري براي تامين رفاه خانواده ها قرار داده است.

وي افزود: ازآنجايي كه كولر هاي گازي مصرف برق بالايي داشته و مبلغ زيادي بابت هزينه برق مصرفي توسط خانوارها پرداخت ميشود؛ اين در حالي است كه خورشيد منبع پاكيزه و نا محدود انررژي است كه ميتواند به عنوان يك منبع جانبي و يا حتي اصلي، بسياري از نيازهاي انرژي ما را رفع كند.

وي خاطرنشان كرد: شركت توزيع نيروي برق جنوب استان به منظور آگاه سازي كليه مشتركان محترم و يادآوري فرهنگ ديني ما كه اسراف را حرام مي شمارد و با خاطرنشان كردن ارزش اين شريان حياتي جامعه اقدام به خريداري و نصب 3 دستگاه كولر گازي خورشيدي و لامپ ال اي دي در مساجد شهرستانهاي قلعه گنج ، جيرفت و بم كرده است.

‍ ثمره بيان كرد: نصب اسپليت خورشيدي در مسجد جامع صاحب الزمان (عج) شهرستان بم با هدف كاهش مصرف انرژي توسط اداره برق بم و با توجه به پتانسيل مطلوب انرژي خورشيدي در شهرستان بم، با بهره گيري از اين نوع تجهيزات خورشيدي مي توان تا ميزان قابل توجهي نسبت به كاهش مصرف برق و مديريت در انرژي اقدام كرد. هزينه اين نوع اسپليت حدود 40 ميليون ريال برآورد مي شود.

وي با اشاره به شيوه كار كولرهاي گازي خورشيدي تصريح كرد: كولرگاي خورشيدي يكي از بهترين سيستم هاي تهويه مطبوع براي استفاده از خورشيد و برق به صورت تركيبي و مكمل يكديگر مي باشند.از آنجا كه اين سيستم از دو منبع مختلف انرژي مصرف مي كند در مقايسه با سيستم هايي كه يك منبع استفاده مي كنند از قابليت اطمينان بالاتري برخوردار هستند. شايان ذكر است اين اسپليت خورشيدي قابليت سيستم سرمايشي و گرمايشي را دارا است.

وي با بيان اينكه كولرگازي خورشيدي اماكن استفاده از منابع تجديدپذير انرژي محلي را فراهم مي آورد، بيان كرد: خورشيد و برق انرژي مصرفي در اين كولر است و به وسيله اين كولر توليد اقتصادي سرما در مناطق گرمسير با استفاده از منابع انرژي تجديد پذير با بالاترين درصد و كمترين هزينه امكان پذير مي شود.

مدير دفتر مديريت مصرف گفت: اين كولرها از لحاظ كارايي و شكل ظاهر با كولرهاي گازي برقي تفاوت زيادي ندارد ولي يك پانل خورشيدي با توان و قدرت بالا و يك مخزن ذخيره انرژي به دستگاه اضافه شده است.

وي به عملكرد سيستم كولرگازي خورشيدي پرداخت و گفت: مبناي عملكرد، اين كولر تغيير ترموديناميكي در سيكل تراكمي است. در بخشي از اين سيكل با افزايش مقطعي درجه حرارت و فشار مبرد و نيز استفاده از تجهيزات خاص مي توان عملكرد كمپرسور و اواپراتور را بهينه كرد. در اين سيستم از اشعه ماوراي بنفش (UV) انرژي پاك و رايگان خورشيدي استفاده شده است كه يكساني عملكرد در روزهاي آفتابي و ابري را به همراه خواهد داشت.

ثمره خاطرنشان كرد: از مزاياي استفاده از كولر گازي خورشيدي مي توان به افزايش نسبت بازدهي انرژي(E.E.R)، كاهش پيك بار ساليانه در فصول گرم سال و پيك سايي در شبكه سراسري، آزاد سازي ظرفيت نيروگاهي با هدف كاهش سرمايه گذاري همزمان با افزايش تقاضاي مصرف و كاهش هزينه هاي توليد ، انتقال و توزيع برق، اصلاح الگوي مصرف و بهينه سازي مصرف انرژي الكتريكي، كاهش استفاده از انرژي هاي فسيلي و به تبع آن كاهش آلودگي هاي زيست محيطي اشاره كرد.

وي در خصوص كيفيت سرماي توليد شده توسط كولرگازي بيان كرد: كاملاً مشابه و متناسب با ظرفيت­ هاي اعلامي بر حسب btu مي باشند و هيچ كاهشي به دليل استفاده از انرژي خورشيد به عنوان تامين كننده انرژي اين دستگاه وجود ندارد.

وي همچنين در زمينه حداقل آفتاب مورد نياز براي عملكرد اين كولر خاطرنشان كرد: بديهي است تابش مستقيم مي تواند موثر باشد اما تابش در حدي كه بتواند گرماي مورد نظر را تامين نمايد كافي است. اين سيستم ها چون از اشعه ماورابنفش طيف خورشيدي UV استفاده مي كنند در روزهاي ابري نيز عملكردي همانند روزهاي آفتابي دارند.

ثمره در پايان تصريح كرد:هزينه تهيه و خريد اين كولر بستگي به ظرفيت آن دارد. به طور كلي هزينه تهيه و خريد اين كولرها 1?% تا 20% گرانتر از كولرهاي گازي معمولي است. اما اميدوار هستيم كه اقدامات صورت پذيرفته باعث كاهش بهاي نهايي اين كولرها شود.

کد خبر : 84338
تاریخ : چهار شنبه، ٠٨ آذر ١٣٩٦ ٠٨:٠٢
تعداد بازديد : ١٥٣٨