بازديد مديرعامل برق منطقه اي يزد از اولين پروژه پژوهشي ساخت خانه زمين پناه

مديرعامل شركت برق منطقه اي يزد به همراه جمعي از معاونان و مديران اين شركت از اولين پروژه پژوهشي خانه زمين پناه كه با سرمايه گذاري مشترك با دانشگاه يزد در حال اجرا است؛ بازديد كردند.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي برق يزد، محمدحسن صباغزادگان در اين بازديد، يكي از اهداف مركز پژوهش هاي خورشيدي در برق منطقه اي يزد را توسعه و ترويج و فناوري پسيو انرژي خورشيدي به ويژه در مناطق گرم و خشك دانست.

مديرعامل برق منطقه اي يزد همچنين افزود: با توجه به شرايط آب و هوايي گرم و خشك استان يزد و به منظور استفاده از قابليت خاك به عنوان ذخيره ساز كم هزينه و طبيعي انرژي خورشيدي، طرح ساخت خانه زمين پناه با عنوان «مهمانسراي سبز» با همكاري دانشگاه يزد، پيش از اين مطالعه و طراحي آن آغاز شده است كه اميدواريم در اوايل سال 97 فاز اجرايي اين پروژه به اتمام برسد.

در ادامه اين بازديد سيد محمدحسين آيت اللهي رئيس دانشكده هنر و معماري دانشگاه يزد و مجري و محقق اين پروژه، نيز با اشاره به اينكه بحث مصرف انرژي و معماري رابطه تنگاتنگي دارند؛ تصريح كرد: در خانه هاي زمين پناه، حداكثر استفاده را از نور و گرماي طبيعي زمين مي برند و در نتيجه شاهد كاهش مصرف انرژي مصنوعي هستيم.

وي با بيان اين كه فاز مطالعه و طراحي اين پروژه حدود 8 ماه پيش آغاز و هم اكنون فاز اجرايي آن در زميني با زيربناي 45 مترمربع در حال انجام است؛ گفت: هدف از اجراي اين پروژه ساخت نمونه اي با نگاه پژوهشي است كه در پايان، مورد ارزيابي مجدد قرار مي گيرد.

دكتر آيت اللهي در پايان اظهار داشت: با استفاده از انرژي تابشي خورشيد و ذخيره سازي آن و استفاده از شرايط طبيعي زمين براي سرمايش و تهويه، برآورد مي شود 60 تا 70 درصد صرفه جويي انرژي صورت گيرد.

کد خبر : 84196
تاریخ : سه شنبه ، ٢٣ آبان ١٣٩٦ ١٥:٣٢
تعداد بازديد : ١٤٢١