جلسه مشترك شركت توزيع نيروي برق جنوب استان كرمان با اداره آموزش و پرورش استان در راستاي اجراي طرح همياران انرژي

مهدوي نيا:بالا بودن شدت مصرف انرژي را يكي از چالش ها و تنگناهاي كشور دانست و افزود: شدت مصرف انرژي در ايران حدود 3تا 4 برابر متوسط دنياست.وي تصريح كرد اگر كشوري داراي رشد اقتصادي و GPP بالا باشد بالا بودن شدت مصرف انرژي مي تواند قابل توجيه باشد ولي بدترين حالت براي رشد پايين GPP و شدت انرژي بالاست كه متاسفانه ما در كشور شاهد آن هستيم يعني مصرف بيشتر داريم ولي در زنجيره خلق ارزش و توسعه كشور بدرستي از آن استفاده نمي كنيم.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق جنوب استان كرمان، اين نشست آبان ماه سال جاري با حضور مديركل اداره آموزش و پرورش استان كرمان، مديرعامل شركت و مدير دفتر روابط عمومي و مدير دفتر مديريت مصرف اين شركت در محل اداره آموزش و پرورش كل برگزار شد.

در اين نشست مديرعامل برق جنوب استان كرمان ضمن تشكر و قدرداني از مسئولين آموزش و پرورش براي اجراي خوب و هدفمند طرح همياران انرژي بيان كرد: سال گذشته با انعقاد تفاهم نامه اي كه بين شركت و آموزش و پرورش صورت گرفت باعث انجام اقدامات بسيارخوبي در راستاي فرهنگ سازي بهينه سازي مصرف برق انجام شد.

بالا بودن شدت مصرف انرژي را يكي از چالش ها و تنگناهاي كشور دانست و افزود: شدت مصرف انرژي در ايران حدود 3 تا 4 برابر متوسط دنياست.وي تصريح كرد اگر كشوري داراي رشد اقتصادي و GPP بالا باشد بالا بودن شدت مصرف انرژي مي تواند قابل توجيه باشد ولي بدترين حالت براي رشد پايين GPP و شدت انرژي بالاست كه متاسفانه ما در كشور شاهد آن هستيم يعني مصرف بيشتر داريم ولي در زنجيره خلق ارزش و توسعه كشور بدرستي از آن استفاده نمي كنيم.

وي افزود: اميد است امسال نيز مانند سال گذشته بتوانيم با شناسايي نقاط ضعف و قوت اين طرح در راستاي هر چه بهتر اين تفاهم نامه گام برداريم.

مهدوي نيا با اشاره به اهميت برق در زندگي بيان نمود، اگر آب مايه حيات است، برق مايه لذت از حيات است و همچنين برق زيربناي توسعه مي باشد.

وي در ادامه بالا بودن شدت مصرف انرژي را يكي از چالش ها و تنگناهاي كشور دانست و افزود: شدت مصرف انرژي در ايران حدود 3 تا 4 برابر متوسط دنياست.وي تصريح كرد اگر كشوري داراي رشد اقتصادي و GPP بالا باشد بالا بودن شدت مصرف انرژي مي تواند قابل توجيه باشد ولي بدترين حالت براي رشد پايين GPP و شدت انرژي بالاست كه متاسفانه ما در كشور شاهد آن هستيم يعني مصرف بيشتر داريم ولي در زنجيره خلق ارزش و توسعه كشور بدرستي از آن استفاده نمي كنيم.

مهدوي نيا در ادامه بيان داشت اين افزايش مصرف باعث افزايش پيك بار شبكه در ساعات محدودي از شبانه روز و آنهم در برخي از روزهاي سال مي شود و براي اينكه در اين ساعات كه حدود 300 ساعت در سال مي شود شبكه بتواند پاسخگوي نياز مصرف باشد بايستي هر ساله حدود 3000مگاوات به ظرفيت نيروگاهي و شبكه انتقال و فوق توزيع كشور افزوده شود كه سرمايه گذاري بسيار بالايي را نياز دارد.در حاليكه با صرفه جويي و استفاده بهينه از انرژي برق و به عنوان مثال خاموش كردن يك لامپ 100 وات توسط هر مشترك در ساعات پيك مي توانيم 3 مگاوات از بار شبكه را كاهش و نيازي به سرمايه گذاري در اين زمينه نداشته باشيم.

وي در ادامه بيان داشت در هيچ جاي دنيا مصرف گسيخته انرژي پذيرفته نيست و براي استفاده بهينه از منابع و اصلاخ الگوي مصرف بايستي نوع نگرش مردم را نسبت به انرژي و ارزش آن اصلاح نمائيم و به اصطلاح مدل ذهني ايشان را تغيير دهيم تا اين تغيير در بينش و نگران منجر به تغيير رفتار شود و به تدريج اين اصلاح نهادينه و يك رفتار پايدار و در نهايت به يك فرهنگ در استفاده بهينه از منابع تبديل شود.

مهدوي نيا در ادامه افزود دانش آموزان بهترين گزينه براي اصلاح اين ساختار ذهني و نگرش در جامعه مي باشند و از طرفي نقش ترويجي مناسبي را مي توانند در خانواده ها داشته باشند.

در ادامه اين مراسم مدير كل اداره آموزش و پرورش استان كرمان نيز از زحمات شركت برق جنوب كرمان تشكر نمود و بيان كرد: اثر بخشي كامل اين طرح نيازمند استمرار و پي گيري مي باشد تا بتوانيم به پيشرفت قابل ملاحضه اي برسيم و شاهد رشد فرهنگي مردم جامعه باشيم.

وي در ادامه به صحبت مقام معظم رهبري اشاره نمود و افزود: همان گونه كه معظم له فرمودند آموزش و پرورش يك دستگاه اجرايي در كنار ساير دستگاه هاي اجرايي نيست بلكه متعلق به همه دستگاه هاي اجرايي مي باشد چرا كه پايه گذار اخلاق و منش جامعه است.

مديركل اداره آموزش و پرورش استان كرمان در پايان سخنان خود عنوان كرد: به طور ميانگين ?? درصد جمعيت استان با آموزش و پرورش در ارتباط هستند و بنابراين بخش اعظمي از فرهنگ سازي ما از طريق اين افراد انجام مي شود.

درپايان اين مراسم پيرامون تفاهم نامه منعقد شده در سال گذشته به بحث و گفت و گو پرداختند و همچنين تفاهم نامه براي دومين سال متوالي تمديد شد.

کد خبر : 84116
تاریخ : سه شنبه ، ١٦ آبان ١٣٩٦ ١٢:٥١
تعداد بازديد : ١٦١١