استاندار آذربايجان غربي تاكيد كرد

بهره گيري از برق توليدي در راستاي ايجاد اشتغال

استاندار آذربايجان غربي بر بهره گيري از برق توليدي در راستاي ايجاد اشتغال به ويژه در مناطق زاگرس نشين كشور تاكيد كرد.

به گزارش پايگاه خبري توانير؛ قربانعلي سعادت در ششمين نشست هم انديشي بهره برداري شركتهاي توزيع نيروي برق غرب و شمالغرب كشور، اظهار داشت: براساس تحقيقاتي كه در منطقه زاگرس نشين كشور بود شكاف هايي در اين منطقه وجود دارد كه امروزه اين شكافها به طور جدي نمايان شده است
كه گزارش اين مشكلات به مقامات مختلف ارائه شده و منتظر رفع مشكلات اين حوزه نيز هستيم.
وي تصريح كرد: واقعيت امر اين است كه شكاف عميقي بين اين منطقه و مركزيت كشور وجود دارد و براي جبران اين شكاف عميق بايد دنبال راهي باشيم كه سرمنشاء توسعه و پيشرفت باشد.
استاندار آذربايجان غربي ادامه داد: تمام كشورهاي پيشرفته كل اقدامات خود را به اين حوزه به طور جدي مورد توجه قرار مي دهند و انرژي را كه يكي از محورهاي توسعه كشورها است در راستاي اشتغال و توسعه مورد استفاده قرار داده اند.
سعادت اعلام كرد: براي پيشرفت و توسعه در تمام حوزه ها، بايد به انرژي بهاي بيشتري داده شود و قطعا مصرف برق در استانها اگر محاسبه شود مقداري كه در صنعت استفاده مي شود، ميزان پيشرفت آن استان را نشان مي دهد البته بخش كشاورزي نيز از اين امر مستثني نبوده و هر چه استفاده از انرژي در بخش توليد و صنعت بيشتر باشد پيشرفت منطقه را نشان مي دهد.
وي گفت: در حال حاضر يك هزار و 200 مگاوات توليد برق در استان آذربايجان غربي داريم كه بخشي از آن مصرف و بقيه در شبكه باقي مي ماند و اين امر بيانگر اين است كه از نظر توسعه، مقدار انرژي توليد را مصرف نمي كنيم و حوزه صنعت و اشتغال استان مطلوب نيست كه اين موضوع در استانهاي زاگرس نشين ايجاد مشكل مي كند.
استاندار آذربايجان غربي از انتقال و توزيع برق در مناطق مرزي استان آذربايجان غربي انتقاد كرد و اظهار داشت: در استان آذربايجان غربي در برخي مناطق مرزي و دورافتاده به دليل عدم برق رساني شاهد فرار سرمايه گذاران هستيم.
سعادت افزود: اگر به نقاطي كه استعدادهاي خوبي از نظر آمايش سرزميني دارند انرژي منتقل كنيم امكان توسعه و پيشرفت فراهم مي شود و اين در حالي است كه مشكلات بي آبي را در كشور شاهد هستيم و بايد به سمت كاهش مصرف آب حركت كنيم كه براي صرفه جويي در اين زمينه بايد راندمان كارهاي آبي را بالا برده و تغيير در رژيم اشتغال ايجاد كنيم.
وي با بيان اينكه زاگرس نشين ها مصرف كننده آب هستند، ادامه داد: شغل مردم اين استان كشاورزي بوده و در بخش كشاورزي نيز عموما سنتي عمل شده و استفاده از فن آوري نوين عملا در اين بخش به فراموشي سپرده شده است، لذا انتقال انرژي به مناطقي كه استعداد توسعه را دارند يكي از وظايف حاكميتي است.
استاندار آذربايجان غربي خطاب به مديرعامل شركت هاي توزيع نيروي برق غرب و شمالغرب كشور، گفت مديران شركت هاي توزيع برق در صف مقدم ارتباط با مردم قرار دارند و بايد راستاي واگذاري هر چه بيشتر برق به بخش صنعت تلاش كنند تا شاهد توسعه و اشتغال بيشتر در استان باشيم.
وي با اشاره به چالش هاي صنعت برق كشور، اظهار داشت: با توجه به مشكلات آب و هوايي و ريزگردهايي كه هم اكنون با آن درگير هستيم و از سوي ديگر حوادث سيل و يخبندان و خشك شدن درياچه اروميه، سيستم توزيع برق با مشكلات متعددي مواجه است لذا بايد در راستاي كاهش مشكلات گام هاي اساسي برداشته شود.
استاندار آذربايجان غربي ادامه داد: روستاهاي زيادي در استان خالي از سكنه شده و براي ايجاد سرمايه گذاري شاهد عدم وجود برق در اين مناطق هستيم كه اين امر كه مرزي است.
سعادت گفت: اگر در مرزها جمعيت تثبيت شوند، امنيت ملي نيز تامين مي شود چرا كه آذربايجان غربي گرفتاري هاي زيادي در ادوار گذشته داشته كه تمام اين موارد سبب عقب ماندگي استان شده كه بايد دستگاه هاي اجرايي دست در دست هم داده و براي رفع مشكلات موجود گام بردارند.
وي يادآور شد: با توجه به اينكه جنگ آب در بين كشورها جدي است، متاسف هستيم وزارت محوري ايران بدون وزير مانده است و متوليان اين حوزه بايد بتوانند متولي قدرتمندي را براي پست وزارت معرفي كنند.

کد خبر : 83819
تاریخ : سه شنبه ، ١٨ مهر ١٣٩٦ ١٢:٣٤