افزايش تاب آوري شبكه هاي برق كشور با پايه كامپوزيتي

مديركل دفتر پشتيباني فني و مهندسي شركت توانير گفت: طرح تحقيقاتي پايه كامپوزيتي در يزد مي تواند تاب آوري شبكه ها در هر اقليم را افزايش داده و در مواقع بحران اثرگذار شود.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان يزد، مهندس مجتبي خدر زاده در نشست تخصصي تدوين تعيين الزامات معيارهاي ارزيابي فني و آزمون هاي پايه هاي كامپوزيت مورد استفاده در شبكه هاي توزيع، گفت: طرح تحقيقاتي پايه كامپوزيت در يزد مي تواند تاب آوري شبكه ها در هر اقليم را افزايش دهد و در مواقع بحران اثرگذار شود.

وي استان يزد را به استان نوين در حوزه صنعت برق توصيف كرد و تاكيد كرد: هر محصول جديد براي جايگزين شدن نيازمند گذراندن آزمون هاي مختلف، داشتن استانداردهاي بين المللي و موفقيت در تست هاي آزمايشگاهي است.

اين مسئول يادآور شد: براي راستي آزمايي هر محصول در فضاي آزمايشگاهي، سرعت بخشيدن به فرآيند آزمون و شبيه سازي فضاي واقعي داراي اهميت ويژه اي است.

مديركل دفتر پشتيباني فني و مهندسي شركت توانير ارزان بودن و كارآمدي پايه كامپوزيت و به كارگيري آن در شرايط بحران را به عنوان يك مزيت ويژه مهم خواند و براي عملياتي شدن اين پروژه تحقيقاتي ابراز اميدواري كرد.

وي اضافه كرد: استان يزد با داشتن پيشينه علمي قوي و بهره گيري از مهندسان جوان و توانمند، در سطح كشور در ارتقاء توانايي هاي وزارت نيرو نقش اساسي را ايفا كند.

مهندس محمدرضا صحتي، مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان يزد به چند پروژه تحقيقاتي ديگرشركت توزيع نظير: تعيين عمر ترانسفورماتورهاي توزيع به وسيله اندازه گيري درجه حرارت بدنه، بهينه سازي سازه نگهدارنده پنل خورشيدي، طراحي و ساخت تير چراغ برق با قابليت تعويض اجراي روشنايي بدون استفاده از بالابر، استفاده از پوشش FRP براي جلوگيري از خوردگي تيرهاي بتوني اشاره داشت.

اين مسئول در صنعت برق سبكي، آب گريزي، استحكام بالا نسبت به وزن و مقاوم بودن در برابر انواع خورنده ها را از مزيت هاي طرح تحقيقاتي پايه كامپوزيت برشمرد و گفت: پايه و يراق آلات كامپوزيتي با در نظر گرفتن قيمت قطعه و مقره روي آن به مراتب با صرفه و قابل اطمينان بوده و براي استانهاي با درصد شوري خاك بالا بسيار مناسب است.

وي فعاليت مردمان دارالعباده در دستيابي به دانش هاي نو و كاربردي را اثربخش توصيف كرد و افزود: طرح تحقيقاتي استفاده از چراغ با هولدر متحرك و بي نياز از بالابر با رويكرد اقتصاد مقاومتي طراحي شده و از ديگر طرح هاي مهم تحقيقاتي است.

وي يادآور شد: اين طرح پژوهشي براي نخستين بار در كشور در استان يزد با افزون بر 23 ميليارد ريال كاهش هزينه در احداث و بهينه سازي پايه هاي روشنايي معابر طراحي و ساخته شده و در سطح بين المللي به لحاظ تكنولوژي، هيچ نمونه مشابهي ندارد.

اين مسئول در صنعت برق به نمونه آزمايشي طراحي و ساخته شده پايه يك پنل خورشيدي 500 واتي كه توانايي مقاومت در برابر حداكثر سرعت باد در استان (126 كيلومتر بر ساعت) را دارد، اشاره كرد و گفت: اين سازه مختص صفحه هاي خورشيدي؛ علاوه بر مقاوم بودن در برابر نيروهاي اِعمالي، از نظر اقتصادي مقرون به صرفه بوده و بيشترين بازده در شرايط اقليمي خاص و مستعد استان يزد را خواهد داشت.

کد خبر : 83796
تاریخ : دو شنبه ، ١٧ مهر ١٣٩٦ ١٠:٢٤