اولين نشست كميته مديريت انرژي استان سمنان

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي توزيع سمنان، اولين نشست كميته مديريت انرژي استان سمنان با حضور مديركل دفتر فني استانداري و جمعي از مديران دستگاه هاي اجرائي، اولين نشست كميته مديريت انرژي استان، به ميزباني شركت توزيع نيروي برق استان سمنان برگزار شد.

مديرعامل شركت توزيع برق استان در اين نشست گفت: كميته مديريت انرژي، ناظر بر حامل هاي انرژي و مديريت اين حامل ها با نگاه بلند مدت است و به عنوان زيرمجموعه ي شوراي فني استان فعاليت مي كند.

مهندس سيدمحمد موسوي زاده بيان داشت: براساس يك پژوهش بين المللي كه براي شناسائي 10 چالش بزرگ دنيا صورت گرفته، اولين موضوع بحث انرژي است و توجه به موضوع مديريت مصرف يك ضرورت است.

وي با ابراز اين كه استان سمنان در شش ماهه اول امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل به لحاظ مصرف انرژي و پيك بار رشد چشمگيري داشته افزود: پيام اين رشد مصرف اين است كه مي بايد براي استفاده بهينه در مصرف، به فكر مديريت انرژي باشيم.

وي تصريح كرد: رويكرد اين كارگروه، بهره گيري و به كارگيري منسجم قوانين، دستورالعمل ها و بخشنامه هاي مربوط به مديريت مصرف منابع انرژي و اصلاح الگوي مصرف و همچنين اجراي اقدامات و برنامه هاي فرهنگي و بدون هزينه براي فرهنگ سازي اين مهم است.

وي با تأكيد بر ترسيم نقشه راه انرژي استان با مشاركت بخشهاي مختلف خصوصي و دولتي، اظهار داشت: در اين زمينه مي بايست چشم اندازي پنج يا 10 ساله در بخشهاي توليد، انتقال و توزيع را برنامه ريزي و مشخص كرده و بر اساس آن حركت كنيم.

مهندس موسوي زاده با عنوان اين كه تعيين برچسب انرژي ساختمان هاي اداري، از جمله هدف اين كميته است يادآور شد: پيگيري و اجراي اين كار، نياز به اراده و تعامل دارد و در تمامي بخشها به ويژه ادارات و ساختمان هاي عمومي و اداري، امكان عملياتي كردن آن وجود دارد.

وي خاطرنشان ساخت: لزوم تأمين 20 درصد مصرف انرژي ادارات از طريق انرژي هاي تجديدپذير، الزام بهره گيري از مولّدهاي اضطراري در راستاي اجراي بند 2 تصويب نامه هيأت وزيران و اجراي ماده 15 فصل چهارم قانون اصلاح الگوي مصرف مبني بر لزوم خريد تجهيزات و كالاهاي داخلي با بالاترين راندمان انرژي، به عنوان مهم ترين اهداف اين كميته به شمار مي رود.

مديركل دفتر فني استانداري سمنان در اين نشست بيان داشت: جمع بندي و پيگيري پيشنهادهاي اعضاي اين كارگروه بسيار مهم است و خروجي اين نشست ها مي تواند در جلسات شوراي فني ارائه، مصوب و اجرائي شود.

مهندس قدرت ا... ابك گفت: براي ساختمان هائي كه در حال ساخت هستند، نبايد هر گونه سيستم گرمايشي و سرمايشي استفاده شده بلكه مي بايد با بهره مندي از شرايط ماده 19و بررسي نيازها با وضعيت موجود اين موضوع اجرائي شود.

وي اظهار داشت: نقش نظام مهندسي ساختمان و نظارت مستمر اين سازمان در پيگيري و اجراي موضوعات مرتبط با مديريت مصرف بهينه ساختمان ها از نكات اساسي و كليدي است.

وي با اشاره به اين كه استفاده از انرژي هاي تجديد پذير به عنوان يك هدف مهم اين كميته مي بايست پيگيري شود يادآور شد: تغيير را بايد از خودمان شروع كنيم و چنانچه مديريت انرژي در افراد به نحو شايسته اي فرهنگ سازي شود، اين موضوع در جامعه نيز نهادينه خواهد شد.

گفتني است اين نشست با حضور معاون فني سازمان برنامه و بودجه، مديران شركت هاي گاز و پخش فرآورده هاي نفتي منطقه شاهرود، مديركل اداره استاندارد و تحقيقات صنعتي و نمايندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت، شهرداري و دانشگاه آزاد سمنان، در قالب كميته مديريت انرژي و به ميزباني شركت توزيع برق استان سمنان به اجرا درآمده و بنا شد پيشنهادهاي عملياتي اين جلسه در بخش مديريت انرژي، جهت تصويب به شوراي فني استان ارائه شود.

کد خبر : 83776
تاریخ : جمعه ، ١٤ مهر ١٣٩٦ ١٣:٠١