افشاي برنامه هكرها براي حمله به شبكه هاي توزيع برق در امريكا

به گزارش پايداري ملي، محققان امنيتي از سال ها قبل در مورد احتمال از كارافتادن نيروگاه ها و شبكه هاي توزيع برق به علت حملات هكرهاي اينترنتي سخن مي گويند و به نظر مي رسد عملي شدن اين تهديدها نزديك است.
گزارش تازه موسسه امنيتي سمانتك نشان مي دهد گروهي هكري موسوم به Dragonfly بخش هاي انرژي و برق در امريكا و اروپا را هدف گرفته اند و با جمع آوري اطلاعات ضروري در مورد نحوه عملكرد اين دو بخش مي خواهند كنترل كامل سيستم هاي مربوطه را در دست بگيرند.
گروه Dragonfly در سال 2014 هم با حمله به سيستم هاي انرژي و برق در امريكا و برخي كشورهاي اروپايي خبرآفرين شده بودند. در سال 2016 تحقيقات مفصل مشتركي در اين زمينه توسط وزارت امنيت داخلي امريكا و اف بي اي صورت گرفت و Dragonfly يك گروه هكري روسي معرفي شد. هر چند سمانتك از نسبت دادن اين گروه به دولت روسيه كه روال هميشگي رسانه هاي غربي است، خودداري كرد.
خطرناك ترين حملات هكري Dragonfly در دسامبر سال 2015 رخ داد و اين گروه با جمع آوري اطلاعات لازم توانست حفره هاي امنيتي در رايانه هاي فعال در نيروگاه هاي برق را شناسايي كند. اين گروه با تهيه اسكرين شات از گراف هاي صفحات كنترل رايانه هاي نصب شده در نيروگاه ها از جزييات عملكرد آنها مطلع شده و حالا آماده خرابكاري است.
سمانتك هشدار داده كه براي مقابله با موفقيت اين حمله رمزگذاري داده هاي حساس، استفاده از كلمات عبور قوي و سيستم تاييد هويت دومرحله اي و بهبود روش هاي دفاعي سايبري ضروري است.
کد خبر : 83600
تاریخ : سه شنبه ، ٢١ شهریور ١٣٩٦ ٠٨:٠٢