ايستگاه برق و خط 63 كيلوولت شهرصنعتي ساوه 4 افتتاح شد

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي برق باختر، پروژه ايستگاه و خط برق 63 كيلوولت شهر صنعتي ساوه با حضور دكتر محسن بختيار معاون وزير نيرو در امور برنامه ريزي و اقتصادي و نماينده مردم ساوه و زرنديه در مجلس شوراي اسلامي، جمعي از مسئولان استاني و شهرستان ساوه و مديران صنعت آب و برق در استان مركزي به بهره برداري رسيد.

در اين مراسم معاون وزير نيرو در امور برنامه ريزي و اقتصادي با تشريح عملكرد دولت يازدهم در حوزه صنععت برق بيان داشت: طي برنامه ششم توسعه نقش صنعت در رشد اقتصادي كشور مشخص شده و از آنجا كه اهميت صنعت برق در توسعه و رشد اقتصادي كشور بسيار مهم است حمايت از صنايع در ارائه خدمات آب و برق به صورت شبانه روزي در دستور كار وزارت نيرو قرار گرفته است.

وي افزود: استان مركزي يكي از قطب هاي صنعتي كشور بخصوص در صنايع مادر تخصصي محسوب مي شود لذا خدمات رساني به اين استان به معني مشاركت مستقيم در توسعه اقتصادي كشور است.

وي در ادامه اظهار داشت: طي سالهاي گذشته در دولت يازدهم در زمينه توسعه تأسيسات برق 2 هزار ميليارد ريال در استان مركزي سرمايه گذاري شده كه 500 ميليارد ريال آن در منطقه ساوه اجرا شده است و با بهره برداري از اين پروژه زمينه توسعه بخش صنعت در اين منطقه از شرايط مناسب تري برخوردار خواهد شد.

دكتر بختيار بيان كرد: خدمات رساني به مناطق محروم نيز از ديگر اولويت هاي وزارت نيرو محسوب مي شود كه در اين بخش نيز موفقيت هاي چشمگيري حاصل شده است.

بر پايه اين گزارش در اين مراسم مهندس فرهاد شبيهي مديرعامل شركت برق منطقه اي باختر ضمن ارائه گزارش كاملي از وضعيت تأسيسات و شبكه برق رساني اين شركت بيان داشت: پروژه ايستگاه و خط برق 63 كيلو ولت شهر صنعتي ساوه 4 با هدف ارائه خدمات برق رساني مناسب تر به مشتركان و متقاضيان برق در اين شهر صنعتي و پاسخگويي به رشد مصرف برق در در دستور كار برق منطقه اي باختر قرار گرفت و با تلاش متخصصان و كاركنان و نيز حمايت مسئولان صنعت برق با موفقيت به انجام رسيده است.

وي بيان داشت: اين ايستگاه شامل 60 مگاولت آمپر ظرفيت ، 2 فيدر ترانس 63 كيلوولت، 16 فيدر خروجي 20كيلوولت، 2 فيدرخط 63 كيلوولت قابل توسعه به چهار فيدر خروجي و 40 كيلومتر مدار خط 63 كيلوولت چهار مداره مي باشد كه با ارزش بالغ بر 140 ميليارد ريال مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

وي افزود: بر اساس مطالعات وزارت نيرو در صورتي كه مصرف برق به همين صورت پيش برود و الگوي مصرف در جامعه اصلاح نشود، وزارت نيرو بايد هر 10 سال يك بار ظرفيت تاسيسات خود را 2 برابر كند كه اين مهم هزينه هاي سربار زيادي براي كشور به دنبال دارد.

مهندس شبيهي گفت: اگر بتوان برنامه 10 درصدي كاهش برق را اجرايي كرد، از محل صرفه جويي هاي حاصله در توسعه زير ساختهاي صنعت برق سرمايه گذاريهاي بسيار مناسبي صورت خواهد پذيرفت.

وي اضافه كرد: در حوزه برق منطقه اي باختر بيش از 17 هزار مگاولت آمپر ظرفيت منصوبه و طول خطوط 11 هزار كيلومتر مدار است كه سهم استان مركزي از اين مقدار 7600 مگاولت آمپر در حوزه پست و 5100 كيلومتر مدار در حوزه خط است كه بر اين اساس 50 درصد تاسيسات برق منطقه اي باختر در به استان مركزي است.

مديرعامل شركت برق منطقه اي باختر اضافه كرد: متوسط بار مصرفي صنعت در استان مركزي بيش از 65 درصد است در صورتي كه اين مهم در كشور كمتر از 35 درصد بوده و اين ميزان مصرف نشان دهنده تقويت بنيه صنعتي استان مركزي است.

ايشان اضافه كرد: پيك بار استان مركزي بيش از يك هزار و 300 مگاوات است كه ساوه با بيش از 69 درصد در صنعت بيشترين مصرف را در استان مركزي دارد.

وي ضمن تاكيد بر رعايت مصرف بهينه برق در روزهاي گرم تابستان بيان داشت: عليرغم افزايش مصرف انرژي الكتريكي و ثبت ركورد 55 هزار و 400 مگاوات پيك مصرف برق در روزهاي اخير، در استان مركزي با عنايت به اجراي برنامه هاي مديريت مصرف و همكاري مشتركان و صنايع، شبكه برق استان تحت كنترل بوده و در شرايط مناسبي است.

کد خبر : 82949
تاریخ : چهار شنبه، ٢١ تیر ١٣٩٦ ١٥:٤٣