مصرف برق دوباره ركورد زد/ آيا درست مصرف مي كنيم؟

روند افزايشي مصرف برق كه از اواسط خرداد آغاز شده بود، تاكنون چندين بار از پيك مصرف برق سال گذشته عبور كرده است و حال ديگر بايد ركورد جديدي را در تقويم صنعت برق ثبت كرد اما اين ركورد را نه به عنوان يك افتخار، بلكه با تاسف مي توان دردفاتر برق به ثبت رساند چرا كه مي توانستيم مصرف برق را تا حدود بسيار زيادي كمتر كنيم و در ابتدا از تحميل هزينه هايي كه به دليل مصارف بالاي انواع انرژي به هر كدام از ما تحميل مي شود، جلوگيري نماييم.
در ساعت 14:14 روز گذشته(دوشنبه 19 تيرماه 96) اوج مصرف برق به 53847 مگاوات افزايش يافت. اين درحالي است كه پيش از اين اوج مصرف برق به حدود 53 هزار و 400 مگاوات رسيده بود.
اين ميزان با اوج مصرف برق سال گذشته( 53 و هزار و 41 مگاوات ) كه در اواخر تيرماه 95 به ثبت رسيده بود، تفاوت هايي به لحاظ زمان، ميزان پيك و تداوم مصرف دارد.
بررسي ها نشانگر آن است كه اكنون اوج مصرف برق در برخي استان ها نسبت به سال پيش، سرعت بيشتري به خود گرفته است. استان هايي مانند خوزستان، هرمزگان، سيستان و بلوچستان، ايلام، كرمان وحتي گيلان.
دربرخي از اين استان ها ميانگين رشد مصرف به دليل گرماي بيش از حد هوا و نياز به استفاده از سيستم هاي سرمايشي، از10 درصد هم فراتر رفته است.
اين درحالي است كه مصرف كنندگان در جاي جاي كشور مي توانند با انجام كارهايي ساده از مصرف برق خود كم كنند بدون آنكه حتي ذره اي از رفاه و آسايششان كاسته شود.
شايد باورپذير نباشد اما اگر پس از اتمام استفاده و يا شارژ وسايل برقي، آنها را سيستم برق جدا ( كشيدن وسايل از برق) و از حالت آماده به كار(استندباي) خارج كنيد، اين كار مي تواند در كاهش مصرف برق شما موثر باشد.
ارقام متفاوتي براي مصرف وسايل برقي در حالت آماده به كار(استندباي) عنوان مي شود ارقامي كه نشان مي دهد ممكن است حتي در برخي مواقع بيش از 5 درصد از مصرف برق شما مربوط به وسايلي باشد كه تنها متصل به برق باقي مانده اند و هيچ استفاده اي از آن نمي شود.
توصيه هاي ديگري هم مي توان در اين خصوص عنوان كرد كه موثرتر و البته ملموستر است.
اين راهكارهاي ساده عبارتند از:

v در كولرهاي آبي تا حد امكان از دور كند كولر استفاده شود.
v دماي مناسب براي تنظيم ترموستات در كولرهاي گازي بين 23 تا 25 درجه سانتي گراد است.
v هنگام استفاده از كولر يا وسايل سرمايشي، تا حد امكان از لوازم پرمصرف برقي مانند اتو، لباسشوئي، ظرفشوئي و جاروبرقي به طور همزمان به ويژه در ساعات اوج بار استفاده نشود.
v خاموش كردن لامپ هاي اضافي و استفاده از روشنايي طبيعي در روز، ساده ترين راه صرفه جويي در مصرف برق است.

به خاطر داشته باشيد كه ساعت هاي پيك مصرف برق يا اوج بار از 12 الي 16 و 20 الي 23 است . با بكارگيري روش هاي مورد اشاره مي تواند در ابتدا به كاهش مبلغ قبض برق خود كمك كنيد و در عين حال در بهره مندي ديگر هموطنانمان به ويژه در مناطق گرمسير از نعمت برق موثرباشيد.

کد خبر : 82931
تاریخ : سه شنبه ، ٢٠ تیر ١٣٩٦ ١٠:٥٠