با اعمال مديريت بار توسط شركت برق منطقه اي فارس

معادل ساخت يك نيروگاه 220 مگاواتي صرفه جويي به عمل آمد

شركت برق منطقه اي فارس موفق شد با اعمال برنامه هاي مديريت بار در زمان اوج مصرف (ساعات 12 الي 16 ظهر)، معادل سرمايه گذاري براي ساخت يك نيروگاه 220 مگاواتي (حدود نيمي از مصرف كلان شهر شيراز) صرفه جويي كند و در راستاي اجرايي شدن اهداف اقتصاد مقاومتي و چارچوب اصلاح الگوي مصرف تلاش مضاعف نمايد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت برق منطقه اي فارس، مهندس حمزه روغنيان، معاون برنامه ريزي و تحقيقات اين شركت، در مورد صرفه جويي حاصل از مديريت مصرف عنوان كرد: زمانهايي از اوج مصرف كه توليد برق در آن ساعات با چالش روبروست، فقط حدود 200 ساعت در طول سال است در حاليكه يك سال 8760 ساعت است. براي تامين اين نياز مصرف، نياز به احداث يك نيروگاه با ظرفيت حدود 220 مگاوات و با صرف هزينه اي حدود 450 ميليارد تومان است. اين در حالي است كه در طول سال فقط در همان 200 ساعت، نياز به در مدار بودن چنين نيروگاهي بوده و در ساير ساعات سال نيازي به آن نخواهيم داشت.

وي تاكيد كرد: اين مهم جز با همكاري مشتركان بزرگ صنعتي و جابجايي زمان مصرف اين مشتركان از ساعات اوج مصرف در روزهاي گرم تابستان به ساعاتي كه مصرف كمتر است، مقدور نبود.

گفتني است براي تامين نياز مشتركان برق در صنعت دو راهكار وجود دارد، راه اول احداث نيروگاه هاي جديد و راه دوم مديريت مصرف مي باشد. انتخاب گزينه دوم علاوه بر جلوگيري از ايجاد هزينه هاي جديد و سنگين، مانع انتشار آلاينده هاي محيط زيست نيز مي شود.

مهندس روغنيان در ادامه افزود: به دليل اهميت موضوع مديريت مصرف، شركت توانير طرح هاي مختلفي جهت مديريت بار و كاهش اوج بار (صرفه جويي، جابجايي، اصلاح الگوي مصرف و ...) را پيش بيني و به شركت هاي برق منطقه اي سراسر كشور ابلاغ كرده است كه شركت برق منطقه اي فارس در راستاي تحقق اهداف صنعت برق كشور با برنامه ريزي و اقدامات مؤثر و همكاري موثر مشتركان در سال گذشته، ميزان نياز مصرف در اوج بار را تا ميزان 110 مگاوات كاهش داد و در بين شركت هاي برق هم طراز ، رتبه اول مديريت مصرف را كسب كرد.

معاون برنامه ريزي و تحقيقات برق فارس در زمينه هزينه هاي سرمايه گذاري توليد و انتقال برق صرفه جويي شده توضيحاتي به اين شرح ارايه داشت: براي تأمين توان خالص مصرفي 110 مگاوات، با لحاظ ظرفيت عملي نيروگاهها، تلفات شبكه، ذخيره و همچنين هزينه ظرفيت سازي شبكه هاي انتقال، فوق توزيع، و توزيع، نياز به سرمايه گذاري بالغ بر 450 ميليارد تومان است. اين در حالي است كه برق منطقه اي فارس با مديريت و بهينه سازي مصرف انرژي، حجم قابل توجه سرمايه گذاري براي احداث نيروگاه هاي حرارتي و توسعه شبكه برق را كاهش داده و در مصرف سوخت نيز صرفه جويي كرده است. علاوه بر آن از پيامدهاي زيست محيطي نيروگاههاي حرارتي نيز جلوگيري به عمل آمده است.

وي ادامه داد: برق فارس با توجه به تجربيات گذشته و با تشويق ساير مشتركان سال 96 نيز اين طرح را در بازه 15خرداد لغايت 15 شهريور كه زمان اوج مصرف است در دست اقدام دارد كه با توجه به افزايش تعداد صنايع همكار در تابستان 96، پيش بيني مي شود امسال ميزان كاهش مصرف در اوج بار از مرز 140 مگاوات عبور كند كه به اين ترتيب نسبت به سال 95 حدود 27% صرفه جويي بيشتري به عمل خواهد آمد.

مهندس روغنيان در پايان سخنان خود ميزان مصرف برق در ايران را نگران كننده اعلام كرد و تاكيد كرد: با توجه به شرايط فعلي بايد گفت كه مصرف انرژي در ايران در مقايسه با ساير كشورهاي مشابه، نگران كننده و حتي نامناسب است بر همين اساس با توجه به كمبود منابع مالي و ضرورت جلوگيري از كاهش سرمايه هاي ملي در شرايط فعلي كشور، بهترين گزينه مديريت مصرف است كاري كه حتي در كشورهاي توسعه يافته هم با جديت دنبال مي شود.

کد خبر : 82727
تاریخ : دو شنبه ، ٢٩ خرداد ١٣٩٦ ١٣:٤١