اخذ 300 مگاوات مجوز احداث نيروگاه خورشيدي در استان يزد

بهره برداري از سه پروژه با اعتبار 140 ميليارد ريال در سال 95

مديرعامل شركت برق منطقه اي يزد در نشست مطبوعاتي خود با اصحاب رسانه اظهار داشت از اخذ 300 مگاوات مجوز احداث نيروگاه خورشيدي در استان يزد95 خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي برق منطقه اي يزد، مديرعامل اين شركت در نشست مطبوعاتي خود با اصحاب رسانه در آستانه سي ونهمين فجر انقلاب اسلامي ايران، با اشاره به وضعيت توليد در پايان برنامه چهارم توسعه، قدرت نصب شده نيروگاهي استان در سال 89 را 1100 مگاوات ذكر كرد كه يك هزار مگاوات آن توسط نيروگاه حرارتي يزد و 100 مگاوات توسط نيروگاه زنبق- كه به بخش خصوصي واگذارشده است- توليد مي شد.

وي قدرت نصب شده در پايان برنامه پنجم توسعه را توسط مجموع نيروگاه هاي سيكل تركيبي و توليد پراكنده 2460 مگاوات دانست و گفت: در سال 94، ميزان توليد استان بالغ بر 10 ميليارد كيلووات ساعت و ميزان مصرف حدود 7 ميليارد كيلووات ساعت بوده كه ميزان مازاد مصرف، به شبكه سراسري برق كشور تحويل داده شده است.

وي افزود: قدرت نهايي نيروگاه هاي سيكل تركيبي شيركوه، سرو و تابان كه توسط بخش خصوصي احداث شده 1440 مگاوات با سرمايه گذاري 2880 ميليارد تومان است و ظرفيت نصب شده نيروگاهي استان تا پايان آذرماه سال جاري 2464 مگاوات است.

مهندس صباغزادگان با اشاره به توليد انرژي در سال 95اعلام كرد: تا پايان آذرماه سال جاري، مقدار انرژي توليد شده در استان 9004 ميليون كيلووات ساعت است.

وي در ادامه با اشاره به مزيت كاهش تلفات و جلوگيري از توسعه بيش ازحد تجهيزات شبكه برق نيروگاه هاي توليد پراكنده در راستاي اقتصاد مقاومتي اظهار داشت: از نيمه دوم سال 94 كليه اختيارات اعم از صدور مجوز و عقد قرارداد خريد تضميني برق به شركت هاي برق منطقه اي تفويض شد و با حمايت هاي صورت گرفته، مجوزهاي صادرشده بالغ بر 250 مگاوات است كه حدود 190 مگاوات آن به قرارداد خريد تضميني برق منجر شده است و از اين ميزان 82 مگاوات به بهره برداري رسيده و تا انتهاي سال جاري به 100 مگاوات افزايش مي يابد.

صباغزادگان اضافه كرد: قراردادهاي تضميني خريد برق مولد مقياس كوچك در استان يزد با ظرفيت نامي 190 مگاوات است كه ميزان سرمايه گذاري در سال 95، معادل 103 ميليارد تومان و درمجموع 176 ميليارد تومان در بخش مولدهاي مقياس كوچك است كه به بهره برداري رسيده است.

اين مقام مسئول در صنعت برق استان، با عنوان اين مطلب كه استان يزد امروزه به چهارراه تبادل انرژي در كشور تبديل شده است؛ ادامه داد: استان يزد از طريق خطوط 400 كيلوولت با استان هاي خراسان، كرمان، هرمزگان و اصفهان ارتباط الكتريكي دارد.

صباغزادگان همچنين با اشاره به اين كه استان يزد داراي پتانسيل بالاي انرژي تابشي است؛ تصريح كرد: وجود عرصه هاي وسيع يكنواخت با توجه به موقعيت جغرافيايي استان و همچنين موقعيت شبكه برق استان به عنوان چهارراه تبادل انرژي در كشور، فرصت مناسبي را براي استان به منظور جلب متقاضيان سرمايه گذاري در بخش نيروگاه هاي خورشيدي فراهم كرده است.

وي با بيان اين كه هماهنگي با ساير سازمان ها و ارگان هاي ذي ربط استان به منظور تسهيل در روند واگذاري مجوزهاي مربوطه انجام شده است؛ اظهار داشت: امكان عقد قرارداد خريد تضميني به مدت 20 سال با سانا و افزايش نرخ هاي ابلاغي خريد تضميني از مهم ترين مشوق ها است؛ كه تاكنون 23 شركت پروانه احداث را از سانا اخذ كرده اند و يا در مرحله اخذ هستند كه در مجموع ظرفيت آنها 300 مگاوات است.

مديرعامل شركت برق منطقه اي يزد در همين خصوص بيان كرد: در حال حاضر 10 شركت، مجوزهاي ذكرشده را اخذ كرده اند و در مرحله واگذاري زمين و يا عقد قرارداد خريد تضميني قرار دارند و نخستين قرارداد خريد تضميني نيز در سال جاري منعقد شده است كه پيش بيني مي شود اين نيروگاه 10 مگاواتي در سال آتي به بهره برداري برسد.

وي وضعيت مصرف استان در سال 94 را 7 ميليارد كيلووات ساعت و تا 9 ماهه ي اول سال 95 با رشد 8 درصد نسبت به بازه زماني مشابه سال گذشته، 5/9 ميليارد كيلووات ساعت ذكر كرد و گفت: پيك بار استان در سال جاري، 1232 مگاوات بوده كه نسبت به زمان مشابه سال 94 اين ميزان 6 درصد رشد داشته است.

صباغزادگان طرح هاي پيك سايي با همكاري صنايع استان را طرح ذخيره عملياتي، طرح تعطيلات، تعميرات تابستانه صنايع بزرگ، برنامه شناورسازي پيك صنايع بزرگ و به كارگيري مولد اضطراري صنايع برشمرد و افزود: درمجموع با انعقاد قرارداد همكاري با مبلغ 4 ميليارد تومان به صنايع تخفيف داده شد و نتيجه اين همكاري اين بود كه ما در تابستان 95 هيچ گونه مشكلي در تامين برق نداشتيم.

وي در ادامه به وضعيت مطلوب شبكه انتقال و فوق توزيع اشاره كرد و گفت: طول خطوط انتقال 2106 كيلومتر مدار و خطوط فوق توزيع 1679 كيلومتر مدار تا پايان آذرماه سال 95 است.

مديرعامل شركت برق منطقه اي يزد با اشاره به اين كه مركز پژوهش هاي خورشيدي از سال 1394 با حضور وزير نيرو به بهره برداري رسيد؛ اضافه كرد: از نمونه فعاليت هاي اين مركز طراحي و ساخت خانه و گلخانه زمين پناه، روانشناسي اجتماعي براي ترويج و پذيرش شرايط طبيعي و همچنين كاهش مصرف انرژي هاي مصنوعي است.

وي دو بي 230 كيلوولت چغارت در پست چادرملو با اعتبار 22 ميليارد ريال، افزايش ظرفيت پست 63 مهريز با اعتبار 45 ميليارد ريال و پست و خط 63 كيلوولت مسكن مهر (چرخاب) با اعتبار 73 ميليارد ريال را از پروژه هاي بهره برداري شده در سال 95 برشمرد.

صباغزادگان در پايان پست 400 به 63 كيلوولت شهيد سامعي، پست 400 به 63 كيلوولت مهريز، پست 230 به 132 كيلوولت ابركوه، پست 63 به 20 كيلوولت امامزاده (اردكان)، خطوط اتصالات پست شهيد سامعي را اهم پروژه هاي در دست اجرا در شركت برق منطقه اي يزد اعلام كرد.

پس از سخنان مديرعامل شركت برق منطقه اي يزد و پس از پاسخگويي به پرسش هاي خبرنگاران توسط وي، محمدحسين ميرحسيني معاون بهره برداري شركت، توضيحاتي در رابطه با شبكه هاي انتقال و فوق توزيع استان ارايه كرد و در ادامه علي محمد فتح آبادي مدير دفتر فني انتقال اين شركت، به آموزش خبرنگاران در خصوص آشنايي با وظايف و عملكرد شركت برق منطقه اي و اطلاعات كلي و برخي واژه ها و اصطلاحات لازم براي خبرنگاران پرداخت.

بخش پاياني اين كنفرانس خبري، بازديد خبرنگاران از اتاق فرمان پست 400 كيلوولت يزد 1 بود.

کد خبر : 81614
تاریخ : دو شنبه ، ١١ بهمن ١٣٩٥ ١٥:١١