رئيس جمهور در مراسم افتتاح اولين واحد از نخستين نيروگاه تلمبه ذخيره اي ايران در سياه بيشه

برق از پاك ترين انرژي هاست

ايجاد تعادل در شبكه مصرفي كشور در ساعت هاي پربار و كم بار مصرف، توليد انرژي برق آبي با ظرفيت 1040 مگاوات در ساعت هاي پر بار مصرف، مصرف انرژي الكتريكي با ظرفيت 960 مگاوات در ساعت هاي كم بار مصرف، كاهش هزينه هاي استهلاك نيروگاه هاي حرارتي به ميزان سالانه 19ميليون دلار از جمله اهداف ساخت سد و نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه به شمار مي رود.يجاد تعادل در شبكه مصرفي كشور در ساعت هاي پربار و كم بار مصرف، توليد انرژي برق آبي با ظرفيت 1040 مگاوات در ساعت هاي پر بار مصرف، مصرف انرژي الكتريكي با ظرفيت 960 مگاوات در ساعت هاي كم بار مصرف، كاهش هزينه هاي استهلاك نيروگاه هاي حرارتي به ميزان سالانه 19ميليون دلار از جمله اهداف ساخت سد و نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه به شمار مي رود.
به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از خبرگزاري مهر، محمود احمدي نژاد پيش از ظهر سه شنبه در مراسم افتتاح اولين واحد نيروگاه سد تلمبه ذخيره اي سياه بيشه كندوان با بيان اينكه انرژي برق يكي از پاك ترين انرژي ها است، اظهار داشت: در كشور ما اين انرژي به صورت هاي گوناگون حرارتي، آبي و سيكل تركيبي توليد مي شود، اما در پروژه هايي كه انرژي الكتريكي از طريق آب توليد مي شود، مصرف آب و هدررفت آن بسيار بالا است.
رئيس جمهور با اشاره به اينكه پروژه سد و نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه كندوان از لحاظ فني پيشرفته و به جهت تاثيرگذاري بسيار مثبت و پيچيده است افزود: تامين انرژي پايدار و مفيد براي كشور امر مفيدي است چرا كه در كشورمان هر اقدامي كه بخواهد در بخش هاي گوناگون خدمات، صنعت و زندگي روزمره مردم صورت گيرد نياز به برق دارد.
احمدي نژاد تصريح كرد: در پروژه سد و نيروگاه سياه بيشه از چهار عنصر اختلاف ارتفاع و طبيعت زمين، استفاده از مقدار بسيار كم آب، نوسانات مصرف برق در شبكه سراسري و هنر مهندسي بهره گرفته شده است.
رئيس جمهور با اشاره به انجام فعاليت گسترده و دشوار مهندسي در احداث نيروگاه سياه بيشه گفت: در احداث اين نيروگاه كار دشوار و بسيار خوبي در طبيعت زيبا با وجود شرايط دشوار به ثمر رسيد.
رئيس جمهور گفت: در ساير نقاط كشور ظرفيت هاي مشابهي براي احداث پروژه هايي نظير سياه بيشه وجود دارد كه در حال حاضر طراحي و برنامه ريزي ها براي احداث اين گونه سدها و نيروگاه ها در مناطق ديگري از كشور نيز انجام شده و در آينده عمليات احداث آنها آغاز خواهد شد.
وي از همه تلاشگران و متخصصاني كه با وجود فشارها و شرايط سخت كاري توانستند اين پروژه ها را در داخل كشور طراحي و به ثمر برسانند قدرداني كرد.
سد و نيروگاه تلمبه ذخيره اي چالوس با عنوان اولين نوع سد تلمبه ذخيره اي در ايران بوده كه شامل چهار واحد 260 مگاواتي مي باشد كه با بهره برداري از آن 1040 مگاوات برق وارد مدار خواهد شد.
خودراه اندازي، افزايش عمر نيروگاه هاي حرارتي، تنظيم ولتاژ شبكه، كنترل فركانس شبكه، قابليت ذخيره گردان در شبكه، پاسخ سريع به تغييرات ناگهاني باد، ذخيره انرژي الكتريكي، افزايش پايداري و بالا بردن قابليت اطمينان شبكه و تقليل هزينه هاي ناشي از توقف و راه اندازي مجدد نيروگاه هاي حرارتي از جمله مزيت هاي بهره برداري از نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه است.
طرح سد و نيروگاه سياه بيشه كه در 125 كيلومتري شمال تهران و ده كيلومتري شمال تونل كندوان در مسير رودخانه چالوس قرار دارد داراي دو سد بالادست و پايين دست بوده و در مواقعي كه مصرف برق در كشور كم و توليد كل نيروگاه ها بيش از مصرف باشد با مصرف برق موجود در شبكه برق كشور، آب انباشته شده در سد پايين دست به سد بالا پمپاژ شده و در آن ذخيره مي شود و در ساعاتي كه نياز به مصرف برق بيش از توان توليدي نيروگاه هاي كشور باشد، توربين هاي اين نيروگاه مانند نيروگاه هاي معمولي عمل كرده و با استفاده از ذخاير آب سد بالادست به توليد برق مي پردازد.
سد بالادست از نوع سنگريزه اي با ريزش بتوني با ارتفاع 86 متر و حجم مخزن 3.6 ميليون متر مكعب بوده و سد پايين دست با ارتفاع 104 متر و حجم مخزن 3.7 ميليون متر مكعب است.
برپايه اين گزارش پست برق اين نيروگاه نيز براي نخستين بار در كشور به صورت طبقاتي با سامانه GIS (عايق گاز) و DCS (سامانه كنترلي و حفاظتي ديجيتالي) كه در نوع خود بي نظير است، ساخته شده است.
اين پست در زمان حاضر از طريق دو پست 400 كيلوولت حسن كيف و زياران، نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه را به شبكه سراسري منتقل مي كند.كليدخانه سياه بيشه در زميني به مساحت حدود دوهزار و 300 مترمربع احداث شده است.
اين پروژه 13.5 ميليون يورو و 30 ميليارد ريال هزينه در برداشته و براي نخستين بار توسط يك شركت ايراني ساخته شده است.
يجاد تعادل در شبكه مصرفي كشور در ساعت هاي پربار و كم بار مصرف، توليد انرژي برق آبي با ظرفيت 1040 مگاوات در ساعت هاي پر بار مصرف، مصرف انرژي الكتريكي با ظرفيت 960 مگاوات در ساعت هاي كم بار مصرف، كاهش هزينه هاي استهلاك نيروگاه هاي حرارتي به ميزان سالانه 19ميليون دلار از جمله اهداف ساخت سد و نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه به شمار مي رود.ايجاد تعادل در شبكه مصرفي كشور در ساعت هاي پربار و كم بار مصرف، توليد انرژي برق آبي با ظرفيت 1040 مگاوات در ساعت هاي پر بار مصرف، مصرف انرژي الكتريكي با ظرفيت 960 مگاوات در ساعت هاي كم بار مصرف، كاهش هزينه هاي استهلاك نيروگاه هاي حرارتي به ميزان سالانه 19ميليون دلار از جمله اهداف ساخت سد و نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه به شمار مي رود.
در ساخت اين طرح و بخش هاي مختلف آن پيمانكاران ايراني نظير فراب، تابليه، كيسون، بتا و مكانيك خاك ، فرانيرو و مشانير مشاركت داشته اند.
کد خبر : 69169
تاریخ : سه شنبه ، ٠٧ خرداد ١٣٩٢ ١٣:٣٣
تعداد بازديد : ١١٠٣
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور