بازديد معاونان وزير نيرو از نخستين نيروگاه تلمبه ذخيره اي ايران

معاون وزير نيرو با اشاره به ويژگيهاي خاص و منحصر به فرد اين پرو‍ژه گفت : اين نيروگاه در چهار واحد به قدرت اسمي يك هزار مگاوات اجرا شده و قابليت توليد و مصرف برق را دارد. وي همچنين درخصوص پست اين نيروگاه هم گفت:اين پست از نوع GIS-SSX نخستين بار در كشور در سه طبقه و به ظرفيت 400 كيلوولت توسط شركت ايراني فرانيرو احداث شده است.

معاونان وزير نيرو در امور برق و آب از عمليات اجرايي و آخرين مراحل پيشرفت فيزيكي طرح سد و نيروگاه سياه بيشه بازديد كردند.
به گزارش پايگاه خبري توانير،سد و نيروگاه سياه بيشه به عنوان نخستين نيروگاه تلمبه دخيره اي كشور با بيش از97 درصد پيشرفت فيزيكي در فاصله 125 كيلومتري شمال تهران و در مسير جاده كرج - چالوس در استان مازندران در حال احداث است كه در سال جاري به بهره برداري مي رسد.
در بازديد مهندس محمد بهزاد معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي و مهندس عليرضا دايمي معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا از نخستين نيروگاه تلمبه ذخيره اي ايران واقع در منطقه سياه بيشه بازديد و از نزديك آخرين تحولات مربوط به پيشرفت فيزيكي طرح را مورد بررسي قرار دادند.
در اين بازديد كه عوامل كارفرما، پيمانكاران و مشاوران نيز حضور داشتند، به زواياي روشن اين طرح ملي و نقات قوت آن چون قابليت توليد و مصرف نيروگاه، نوع پست برق نيروگاه و چگونگي اجراي طرح در شرايط سخت آب و هوايي منطقه اشاره شد.
معاون وزير نيرو در امور برق و انر‍ژي در اين بازديد با اشاره به پيشرفت فيزيكي بسيار خوب اين طرح گفت: اجراي چنين طرحي توسط متخصصان كشورمان در شرايط تحريم گام بلندي در خلق حماسه اقتصادي است.
به گزارش پايگاه خبري توانير، مهندس محمد بهزاد در جريان بازديد از آخرين وضعيت پيشرفت سد و نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه با اشاره به پيشرفت 97.5 درصدي اين طرح اظهار داشت: عمليات اجرايي اين طرح به عنوان يكي از پرو‍ژه هاي افتخار آفرين روند بسيار مناسبي داشته است.
مهندس بهزاد ادامه داد: قابليت هاي متخصصان ايراني در ساخت سد و نيروگاه سياه بيشه و پست فوق العاده آن متجلي شده و آنها توانستند گام مهمي در خلق حماسه اقتصادي بردارند.
معاون وزير نيرو با اشاره به ويژگيهاي خاص و منحصر به فرد اين پرو‍ژه گفت : اين نيروگاه در چهار واحد به قدرت اسمي يك هزار مگاوات اجرا شده و قابليت توليد و مصرف برق را دارد.
وي همچنين درخصوص پست اين نيروگاه هم گفت:اين پست از نوع GIS-SSX نخستين بار در كشور در سه طبقه و به سطح ولتاژ400 كيلوولت توسط شركت ايراني فرانيرو احداث شده است.
بهزاد خاطرنشان كرد: طراحي اين پست به طور كامل درايران صورت گرفته است كه قدمي بزرگ در راه توليد داخل اين نوع پست ها در كشور به شمار مي رود.
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي با بيان اين كه براي ساخت چنين پستي در زمين مسطح فضايي به وسعت بيش از شش هزار متر مربع نياز بود، خاطرنشان كرد: اين درحالي است كه اين پست در فضايي به وسعت 2 هزار متر مربع ساخته شده است.
بهزاد ايجاد تعادل در شبكه مصرفي كشور در ساعت هاي پربار و كم بار مصرف، توليد انرژي برق آبي با ظرفيت 1040 مگاوات در ساعت هاي پر بار مصرف، مصرف انرژي الكتريكي با ظرفيت 960 مگاوات در ساعت هاي كم بار مصرف وكاهش هزينه هاي استهلاك نيروگاه هاي حرارتي را از جمله مزاياي اين طرح عنوان كرد.

توجه به مباحث فني مهم و اساسي

در اين مراسم سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو با اشاره به پيشرفت مطلوب اين طرح اظهار كرد: واحد اول نيروگاهي اين طرح سال گذشته به چرخش درآمد و واحدهاي بعدي هم به فاصله سه ماه به چرخش درخواهد آمد.
عليرضا دايمي تاكيد كرد: با توجه به نزديك شدن به مراحل پاياني كار نبايد سرعت باعث مغفول ماندن مباحث فني شود.
دايمي با بيان اين كه سياه بيشه اولين نيروگاه تلمبه ذخيره اي ايران است، خاطرنشان كرد: سدهاي اين طرح اولين سدهاي سنگريزه اي با پوشش بتني در ايران (CFRD) است و نيروگاه آن نيز به دليل نزديكي پروژه به شهر تهران به عنوان بزرگترين محل مصرف برق از اهميت ويژه اي برخوردار است.
طرح سياه بيشه عامل مهمي در تنظيم شبكه برق سراسري كشور است و اين طرح جزو تاسيسات بزرگ آبي كشور و جهان محسوب مي شود.
عليرضا دائمي نكته اصلي را اجراي طرح سياه بيشه در شرايط تحريم اعلام كرد و اظهار داشت: اين امر اهميت اين طرح را دوچندان مي كند و نشان مي دهد كه ما مي توانيم كارهاي بزرگ را خودمان اجرا كنيم.

اجراي پروژه اي بزرگ در سخت ترين شرايط تحريمي

در اين بازديد مهندس سيد زمان حسيني مديرعامل شركت برق منطقه اي تهران نيز به توضيح چگونگي هماهنگي هاي صورت گرفته براي بهره برداري از اين نيروگاه اشاره كرد و ساخت آن غرور ملي توصيف كرد.
مهندس سيد زمان حسيني همچنين ساخت اولين نيروگاه تلمبه ذخيره اي را كمك بزرگي به پايداري به شبكه سراسري عنوان كرد و گفت: ساخت اين نيروگاه در شرايط تحريمي نشان دهنده عزم متخصصان ايراني براي پيشرفت است.
حسيني طرح سياه بيشه عامل مهمي در تنظيم شبكه برق سراسري كشور است و اين طرح جزو تاسيسات بزرگ آبي كشور و جهان محسوب مي شود.
مديرعامل برق منطقه اي تهران در خصوص ساخت پست برق نيروگاه نيز با اشاره به اين كه بخشي از تجهيزات مورد نياز اين پست از خارج وارد شده است، خاطرنشان كرد: ساخت اين نوع پست براي نخستين بار در كشور صورت گرفت و قدمي مهم براي داخلي كردن ساخت تجهيزات به شمار مي رود.
وي نكته اصلي را اجراي طرح سياه بيشه در شرايط تحريم اعلام كرد و اظهار داشت: اين امر اهميت اين طرح را دوچندان مي كند و نشان مي دهد كه ما مي توانيم كارهاي بزرگ را خودمان اجرا كنيم.
حسيني خاطرنشان كرد: طراحي اين پست به گونه اي بوده است كه با توجه به شرايط اقليمي و جغرافيايي و محدوديت زياد در كمبود فضا ، احداث آن در حداقل فضاي ممكن و به صورت طبقاتي انجام شده است.
برپايه اين گزارش در هنگام بازديد نيز پيمانكار اجرايي پست نيروگاه در سخناني به توضيح ويژگي هاي اين طرح پرداخت و گفت: اين طرح در شرايط تحريم و دشواري هاي ناشي از آن در كشور اجرايي شد و با توجه به اينكه اجراي اين طرح در كشور سابقه نداشت ، بايد تمهيدات خاصي در نظر گرفته مي شد.
به گفته مهندس عباس مترجمي رئيس هيات مديره شركت فرانيروتمام مراحل طراحي و ساختمان اين نيروگاه توسط متخصصان داخلي انجام و از اين طريق گام بلندي براي دستيابي به دانش فني اين نوع از پست ها برداشته شد.
مترجمي خاطرنشان كرد: اين پست براي برقدار كردن و سنكرون واحدها آماده است.
به گفته وي كليد خانه400 كيلوولت نيروگاه سياه بيشه شامل8فيدر(جي آي اس ) 400كيلوولت است كه در اسفند سال گذشته برقدار شد.
برپايه اين گزارش در اين بازديد مديرعامل شركت و آب و نيرو نيز در توضيحاتي خاطرنشان كرد: نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه داراي دو سد بالا و پايين دست از نوع سنگ ريزه اي با پوشش بتني است كه عمليات آبگيري آن به پايان رسيده است.
مهندس رضا زاده در خصوص نحوه كاركرد اين نيروگاه نيز اظهارداشت: درمواقعي كه توليد برق در نيروگاه هاي كشور بيش از نياز مصرف باشد، با مصرف برق مازاد در شبكه، آب انباشته شده در سد پايين با ارتفاع 120 متر با حجم مخزن9/6 ميليون مترمكعب به سد بالا پمپاز و در آن ذخيره مي شود.
وي گفت: همچنين در ساعاتي كه نياز برق بيش از توان توليدي نيروگاه هاي كشور باشد، نيروگاه سياه بيشه با استفاده از آب ذخيره شده در سد بالا با ارتفاع 82 متر و با حجم مخزن3/4 ميليون مترمكعب، اقدام به توليد برق مي كند.
رضا زاده با بيان اينكه نيروگاه سياه بيشه داراي چهار واحد 260 مگاواتي است، ازجمله اهداف كلي اين طرح را ايجاد تعادل و افزايش امنيت در شبكه هاي برق مصرفي كشور ذكركرد و گفت: تجهيزات موجود در نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه ازجمله پيچيده ترين تجهيزات فني و مهندسي برق آبي كشور محسوب مي شود.

روح اله حميديان

کد خبر : 68178
تاریخ : چهار شنبه، ٢٨ فروردین ١٣٩٢ ١٢:٣١
تعداد بازديد : ٢١٧٢
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور